На Международния фестивал за съвременна клавирна музика „Пианисимо“ 2019 гръцкият пианист представи една стилна „гръцка“ програма – творби от гръцки композитори, родени по различно време през ХХ в., и живеещи в различни краища по света. В творчеството им, колкото и да е различно, се усеща една доловима връзка с типично гръцкото – като темперамент, ритмика, мелодика, етнос, музикална сюжетност. В предаването ще звучат фрагменти от колоритния цикъл „За бялата мидичка“ от Манос Хадзидакис. Той се състои от прелюдии за пиано с определена образност и гръцки танци от различни региони на страната.
Близостта с фолклора характеризира всяка национална музикална школа и то не само в романтичния ѝ период. В творчеството си почти всички български композитори по един или друг начин са черпили от необятната съкровищница на българския фолклор. В наследството на Добри Христов има не само великолепни музикални опуси; на него българската култура дължи първите теоретични разработки на българския фолклор, в т.ч. на българските ритми. Композиторът Любомир Пипков в забележителните си цикли „Метроритмични картини и студии“ и „Пролетни приумици“ създава сякаш малки енциклопедии от българското фолклорно богатство. Ще слушаме фрагменти от „Метроритмични картини“ в изпълнение на Марта Деянова, на която са посветени.
понеделник, 6 май от 17.30 часа
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg