Парламентът единодушно прие на първо четене промени в Наказателния кодекс (НК), които разширяват случаите за освобождаване от наказателна отговорност при неизбежна самоотбрана. Вносителите на законопроекта предлагат да не се считат за превишаване на пределите на неизбежната самоотбрана случаите, когато нападението е извършено при противозаконно влизане в жилището, когато е насочено срещу живота, здравето и половата неприкосновеност на нападнатия, когато е извършено от двама или повече души, нощем или от въоръжен човек.
Във връзка с промените водещата Ива Дойчинова беше поканила в студиото на „Нашият ден“ адвокат Петя Шопова и Адела Качаунова, директор на правната програма на Българския Хелзински комитет, за да обсъдят проблема: дали промените в НК носят повече сигурност или повече възможност за саморазправа?
Адвокат Петя Шопова беше категорична: „Не харесвам тези поправки не само като адвокат, но и като специалист по правни науки. Смятам, че това е едно предварително обречено занятие, тъй като по тези текстове се е произнесъл Конституционният съд още през 1997 година. Освен това, когато миналата година беше направен първи опит за внасянето им, имаше много остра реакция от всички среди, така че смятам, че това действие е самоцелно и политическо.“
Адела Качаунова също се изказа изключително критично към промените: „Аз не само не харесвам поправките, а ги намирам за изключително притеснителни, защото показват едно отстъпление от държавността и като правозащитник силно се надявам, че те няма да видят бял свят.“
Така в студиото на „Нашият ден“ се оформиха две коренно противоположни точки: тази на вносителя на законопроекта за промяна в Наказателния кодекс Искрен Веселинов (неговото мнение също прозвуча в ефира на предаването), която беше подкрепена от народните представители, които гласуваха „За“ промените на първо четене в Народното събрание, те бяха подкрепени и от слушателите в ефира на предаването и от друга страна – гледната точка на експертите в студиото.
Въпросът към слушателите, освен дали подкрепят направените промени, беше: „Какво бихте направили срещу човек, който влиза незаконно в дома ви?“
Повече подробности за това как протече дискусията в студиото на „Нашият ден“ и какви бяха аргументите на страните в спора можете да чуете в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg