В концертния цикъл „Картини от една изложба” на Софийската филхармония бяха представени оркестровите версии от Сергей Горчаков, Александър Розенблат и Лео Фунтек на прочутото творение от Модест Мусоргски (създадено през 1874 г. в памет на художника Виктор Хартман). Тази вечер идва ред на най-популярната транскрипция на клавирния цикъл от Морис Равел, която ще слушате в интерпретацията на младия румънски диригент Габриел Бабаселеа. През 1922 г. с опита, натрупан с оркестрацията на опeрата „Хованщина”, френският композитор прави гениалната си преработка на „Картини от една изложба” за голям симфоничен оркестър. Премиерата ѝ е през същата година в Париж под диригентството на Сергей Кусевицки, който финансира изпълнението и отпечатването на партитурата. Първият запис на грамофонна плоча е през 1930 г. в изпълнение на Бостънския симфоничен оркестър, дирижиран отново от Кусевицки.
Същият оркестър под палката на Карл Мук на 31 декември 1915 г. прави премиерата на Симфонични вариации за пиано и оркестър „Импресии от живота на артиста”. Солист е авторът на творбата - Ернст Шелинг. На големия български пианист Людмил Ангелов дължим първото изпълнение у нас на великолепните вариации по тема на Шелинг. В тях са запечатани с инициали имената на забележителни музиканти, пред които американският пианист и композитор се прекланя – Густав Малер, Игнаций Падаревски, Ханс Пфицнер, Енрике Гранадос, Вилем Менгелберг, Феликс Салмонд, Жорж Лонжи и др. Също Бостънския симфоничен оркестър и неговия диригент Карл Мук, музикални импресии от природни красоти, но и смъртоносния грохот на започналата Първа световна война.
С какво привлича формата Тема с вариации пианиста Людмил Ангелов? „Прекрасна форма, която дава възможност на изпълнителя да разгърне една широка палитра – на първо място от различни емоционални състояния, от различни пианистични похвати. И преди всичко да покаже, според мен, ролята на изпълнителя – както е случаят с Шелинг - от една малка тема от няколко такта да се построи едно голямо внушително монументално произведение”. Между двете части на концерта, в рубриката „Диалози в паузата” с Людмил Ангелов, ще научите още какво предстои в Деветото издание на фестивала „Пиано екстраваганца”, който той създаде през 2011 г. и е негов артистичен директор.
В програмата:
Симфонични вариации за пиано и оркестър „Импресии от живота на артиста” от Ернст Шелинг (първо изпълнение в България) и „Картини от една изложба” от Мусоргски - Равел
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg