За много от потомците на българските преселници в Бесарабия да дойдат тук сред звуците, картините, слънцето и въздуха на България е като да се оставят в нежната прегръдка на майка – ласкава, топла и мечтана. За други родствената връзка с прародината е възможност за реализация, приятни преживявания, екзотика. Зависи. От семейната традиция, от поколението, от хилядите случайни и закономерни обстоятелства, които чертаят пътя ни. Важното е България да е готова да приеме и даде на всяко свое „дете“ това, от което се нуждае. Пресечната точка е езикът, знанието за историята, географията, традицията и съвременната култура на страната. Една от малките, но доказани възможности за българите от традиционните общности отвъд границата са курсовете по български език, история и култура, провеждани от Департамента за информация и усъвършенстване на учителите на Софийския университет. С трима от тях ви срещаме в рубриката „Всичко за образованието“. Вера Стоянова е преподавателка по български език, дъщеря е на българистите проф. Елза Стоянова и проф. Иван Стоянов, основател на специалността „Украински език“ в Софийския университет, родственик на именития генерал Иван Колев Стоянов, „бащата“ на българската конница и защитник на Добруджа. Ирина Чурса е родена в Райновка, малко българско село в Приморския район, но от 40 години живее в друго село сред украинци и учи децата им на българските песни на майка си. Антон Танасов е гимназист в Мелитопол. Баща му е българин, но в семейството българският език и традиция не се пазят. Той обаче има желание да следва висше образование в родината на прадедите си. Чуйте ги.
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg