Вероятно повечето от вас много добре знаят какво представлява природният феномен Побити камъни – минавали са в този район, отбивали са се край каменните колони, знаят песъчливата почва в района, върху която уж нищо не расте.
Е, това не е точно така. Наистина районът около Побитите камъни е полупустинен и големи площи са покрити с бели, сиво-бели до жълтеникави пясъци. Флората е представена от редки растителни видове като неделенолистно великденче, кактуси, планинска роза, боянка, пясъчно коило… Част от растенията са включени в Червената книга на България като редки и застрашени видове.
А ние ще ви разкажем за Побитите камъни от гледната точка на историците, на ботаниците и разбира се – на геолозите. Благодарение на Стилиян Марков от Природонаучния музей във Варна и отговорник на обект „Побити камъни“, на директора на Музея на мозайките в гр. Девня – Иван Сутев и на доц. Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина към БАН, с която заедно разглеждаме дивите цветя, поникнали върху бедната почва, и кварцовите пясъци в района на Побитите камъни.
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни. Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg