Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Власт и интелектуалци: сблъсъци в историята, сблъсъци за историята

Цветан Тодоров
Снимка: БГНЕС

Властта и интелектът в процеса на историческото развитие на човечеството са в непрестанен успореден кипеж, при който ту взаимно се привличат и си помагат, ту се отблъскват и си пречат. Като при втория в случай интелектът е сякаш в по-неблагоприятната позиция – да си спомним само Джордано Бруно или Гео Милев. Обаче! Обаче книгата на големият учен, хуманитарист, философ на морала и изследовател на гражданското поведение на интелектуалците Цветан Тодоров „Триумфът на твореца“ „Триумфът на твореца“ поставя под въпрос тази еднозначност на винаги пребития интелект и на винаги триумфиращата власт. Въз основата на множество случаи на преплитане на съдбите на руски творци със събитията през Гражданската война и впоследствие със сталиновото тоталитарно-комунистическо управление – Александър Блок, Всеволод Мейерхолд, Казимир Малевич, той доказва, че всъщност дори и първоначално властта да тържествува в последна сметка победата и историческото лидерство остава за твореца; за него във времето са окончателните и неоспорими исторически лаври и почести. Или, както казва един руски критик, Дмитрий Биков: „В близък план изглежда, че злото винаги тържествува, в далечен обаче, след изтичането на годините се вижда, че доброто винаги взима връх“.

Проф. Божидар Кунчев, доц. Пламен Дойнов, Митко Новков и проф. Стоян Атанасов (отляво надясно) в студиото на програма „Христо Ботев“
Изглежда, че е така, българските примери са достатъчни, за да утвърдят тезата: Гео Милев, Йосиф Хербст, Никола Вапцаров, Димитър Димов, Константин Павлов… Ала доколко това наистина е така, редно е да проверим и изпитаме и тъкмо такъв „стрес-тест“ за тезата на Цветан Тодоров предлага първият за новия журналистическо-публицистичен радиосезон брой на предаването „Премълчаната история“. „Изпитващите“ и „изпитваните“ ще бъдат проф. Стоян Атанасов – франкофон, филолог, преводач на книгата „Триумфът на твореца“, проф. Божидар Кунчев – литературовед, изследовател на българската литература и култура, и доц. Пламен Дойнов – историк, поет, културолог и проучвател на взаимоотношенията писатели-власт в контекста на историята на Първата българска република, Народната република.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30