Общо дело, идея или интерес, мащабността и значимостта на което предопределя обединяването на усилията на повече хора, с оглед постигане на желаните резултати. Под това определение се подвизава думата „кауза“ в Уикипедия. Ако имате интерес, можете да видите и сами. В следващия текст обаче „кауза“ ще е равно на един почти 10-годишен малък голям човек.
Той носи името „Пощенска кутия за приказки“. Има си характер, интереси, цели, приятели, даже много добри приятели. Има си хора, които го отглеждат с любов и топлина и най-вече – има си кауза. В една кутия, представяйте си я както намерите за добре, този малък голям човек с много лица събира емоциите на безброй хора. Всеки път, когато кутията подаде сигнал, хората обличат емоциите си в думи. Усещат ги, мислят ги, редят ги, структурират ги в изречения, докато накрая емоциите не придобият образа на къс разказ.
Разказът преминава пътя от кутията до микрофон, от който не се бои да нададе глас. Точно там, където микрофонът става трибуна за мислите на хиляди, се ражда приказката. Един път прочетена, приказката вече живее свой живот в съзнанието на всеки, който е отделил от времето си за кутията с кауза.
След тези внушителни почти 10 години кутията тръгва на пътешествие, за да въвлече в приказката си и герои от една друга страна. От софийските клубове, през всички останали клубове у нас, тя ще се настани повече от удобно сред българската общност във Виена. Там ще разказва всичко онова, което е събрано под мотото „най-доброто от…“. Не го приемайте като клише, защото не е. А пък и да бъде такова, няма лошо. Това означава, че е вече изпитано, прието и утвърдено като най-доброто.
Пътуващата приказка ще поеме пътя към Виена на 4 октомври. За това си пътуване тя отново е въвлякла в приключението си познатите гласове от микрофона, които не просто дават глас на късите разкази, а направо са се слели с каузата на 10-годишния малък голям човек, носещ вече гордо името си „Пощенска кутия за приказки“. Въвлякла е и жената, която е сътворила тази кауза и няма абсолютно никакво намерение да се отказва от нея. Не я мислете, лесно й е да върви по този път, защото, както ще чуете от самата нея, той си е просто нейният път и няма две мнения по въпроса.
Да, за кутията с кауза на Гери Турийска се опитвам да ви разкажа от няколко реда насам. Предлагам обаче четенето да спре дотук и да си пуснете звуковия файл, за да чуете останалото.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg