Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект – творец на изкуство?

Снимка: Pixabay

Миналата година на аукционен търг в Ню Йорк продаденият портрет на неизвестния Едмон дьо Белами, създаден от софтуер – дело на екип програмисти, започнал в наддаването от четирицифрена сума, достигна при продажбата шестцифрено число. Компютърни програми вече създадоха продължение на „Хари Потър“ и мелодия в стила на „Бийтълс“, а експериментите не спират дотук.

Ще успеят ли обаче изкуствените интелекти да конкурират изкуството, създавано от хора-творци? Кои авангардни достижения на опитващите да се самообучават невронни мрежи до момента си струва да бъдат забелязани и в какво се изразява специфичната работа на програмистите в този смисъл? Чии в такъв случай ще са авторските права – на творческия колектив или на алгоритъма? Отговорите, свързани с изявите на творението като творец, дава програмистът Георги Караманев. 

Темата е повод да се върнем и назад във времето. В навечерието на деня, на който е роден Джон Атанасов преди 116 години, честван и като Ден на българския програмист, математикът проф. Николай Витанов анализира предисторията на компютъра на Атанасов-Бери. Той припомня постигнатото от Блез Паскал, Алън Тюринг, Конрад Цузе, Джон фон Нойман и създателите на ENIAC, за да достигне до уточнението: бащи на компютър с какви възможности се оказват американецът с български корен по бащина линия и неговият студент Клифърд Бери.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54