Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eзиците на коренните жители на Канада и Аляска

Снимка: Pexels

Езиците на северноамериканските индианци са близо 300, повечето принадлежат към 29 семейства, а 27 са неопределени или изолирани според някои класификации. Опитите за класифицирането им започват в първите десетилетия на 19-и век и търпят корекции и преразглеждания. Доста по-късно започва промяната в отношението на потомците на европейските завоеватели на Новия континент към културата на местното население. 

За жалост „срещата“ между двата свята е фатална за индианските племена, много от които са унищожени, подложени на физическо изтребление и груба асимилация. Децата на „червенокожите“ са насилствено откъснати от семействата си и отведени в интернати, за да забравят всичко, което ги свързва с корените им. Много от тях умират, останалите изгубват връзката с традициите и езика си. 

И днес обитателите на индианските резервати са сред най-бедните жители на Северна Америка, силно засегнати от наркомания, алкохолизъм и самоубийства. За радост в последните години интересът към културата на местното население на Канада се засилва, правят се опити да се запазят традициите и езиците на племената, предприемат се някои стъпки за „компенсиране“ на семействата, пострадали от геноцида.

Международната година на местните езици 2019, обявена от ЮНЕСКО, цели да стимулира изучаването, документирането и връщането към живот на застрашените от изчезване езици на коренното население. Като жест на признание към първите жители на Канада, през тази година една от главните улици в Монреал, носеща името на английския генерал Джефри Амхърст, известен с безогледното изтребване на индианците, включително и чрез „подаряването“ на заразени с „европейски“ болести одеяла, е преименувана с име, което на езика на мохоките означава „братство“, разказва Патрисия Кутюр от Канада, хонорувана преподавателка в СУ.

Едва ли раните, нанесени от нечуваната жестокост на европейските завоеватели, някога ще бъдат заличени. За жалост позорното начало на новите американски държави все още не се признава, масовото изтребване на огромен брой коренни жители и агресивното налагане на чужда култура променя невъзвратимо облика на „Америките“. Следите от някогашните обитатели обаче остават в наименованията на реки, планини, долини, области и градове, за да напомнят, че те са били дом на хора, принадлежали към древна култура. Дори името на Канада е наследено от езика на племето ирокези.



• 25 години „За думите“ – от фонда на предаването: думата „държава“ в българските говори

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05