Как признанието и успехът могат да се сбъднат на родна земя? Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и представители на бизнеса заедно създадоха инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“. Тя цели да промотира, че младите хора в България могат да имат живота и кариерата, която искат, там, където искат да живеят – тяхната родна страна. В студиото на "Нашият ден" гостуваха доц. Боряна Богданова, ръководител на „Кариерен център“ в Софийския университет "Св. Кл. Охридски", и Методи Георгиев, член на Борда на настоятелите и вдъхновител на инициативата.
Методи Георгиев разказа как се е породила идеята за инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“:
"Заедно с доц. Седларски преди година се замислихме, че имаме нужда да споделим, че успехът не само е възможен – той се случва в България. И е възможен не само заради това, което бизнесът предлага, но и заради това, което образователната система предлага като възможности. Нашите колеги и клиенти извън България са впечатлени не от инфраструктурата, те са впечатлени от младите хора, техните таланти и структурираното образование, което те получават."
Стопанският факултет беше домакин на дискусията #StartUpTheBeat, част от инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в България“. СУ стана домакин на една естествена симбиоза между бизнеса и образованието, която се случва на практика в университета, защото не е тайна, че ако има проблем, в който може да се спъне българската икономика, това е липсата на кадри. Доц. Боряна Богданова обясни защо е важно за студентите бизнесът да бъде там, където те се образоват:
"Ние живеем в една ера, в която знанието е много свободно достъпно. На практика, за да привлечеш младия човек, трябва да разбираш неговите потребности. Младият човек има нужда да бъде активен, да бъде провокиран с нещо интересно и да се учи от първо лице. С личния пример, присъствието на ментори в час, работата по реални казуси, които на практика скъсяват тази дистанция между пазара на труда и академията, са ключов фактор за успеха на едно висше учебно заведение. Аз много се радвам, че Алма матер е новатор и съвместно с бизнеса и с подкрепата на целия борд успяваме да осъществим тази инициатива. Тя е важна не само за подобряване на качеството на образованието, но и защото поставя младия човек в центъра на събитията."
Най-важното за един млад човек е да бъде мотивиран, ако е мотивиран, нищо вече не може да го спре по пътя към успеха. Ето кои са личностите-вдъхновители: Максим Майер, който беше от първите, подел инициативата, човек с изключителен професионален опит, но и с опит в медийното пространство, доц. Теодор Седларски, инициатор на програмата, Деси Банова, която със своя ентусиазъм се включи, и Методи Георгиев,член на Борда на настоятелите.
Инициативата на Софийския университет е в отговор на потребността за интегриране на бизнес средата в обучението и разбирането в младите на нуждата от качествено и практично ориентирано образование, което могат да получат в България. В програмата на инициативата са включени публични събития, лекции, дни на отворените врати и много други дейности, свързани с популяризиране на перспективите за добро образование, кариерно развитие и качествен живот на младите българи в родната им страна. Cargill в България подкрепи Софийския университет в тази инициатива, като предоставя възможности на младите хора да работят в България, да се реализират професионално у нас и да бъдат успешни.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg