Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклор и композиторско творчество – Джордже Енеску и цигулката като начин на изказ

Дордже Енеску – един от великите цигулари от първата половина на 20 -и в. – е роден на 19 август 1881 г. като 12-о и единствено останало живо дете на семейството. Родителите му са с музикални наклонности, майката свири на пиано и китара. Четиригодишен започва да учи цигулка при Лае Чиору, циганин-музикант, който великолепно владее изкуството да импровизира с лекота върху народни мелодии. Енеску е запленен от това изкуство, от енергията, която тази музика излъчва. Вече 20-годишен той вплита в Първата си румънска рапсодия две от песните, запомнени в тези първи уроци – рапсодията е шеметна секвентна верига от танцови елементи.

За Енеску фолклорът е съдба, а цигулката – начин на изразяване. Фолклорът той свързва с неограничените възможности за емоционален изказ. Третата соната за цигулка и пиано – с пояснение „В характера на румънски фолклор“ – е израз на начина на мислене, наслоен още от най-ранния допир с народната музика. Избягва думата „стил“ за народната музика, за него тя съдържа нещо изкуствено, докато „характер“ е някаква даденост – от самото начало“. Третата соната е омайно, виртуозно общуване с богатата мелодика, хармония, ритми, които румънският фолклор съдържа и от които Енеску извлича безценни опуси.

В предаването на 18 ноември от 17.30 часа ще звучат Първа румънска рапсодия и Трета соната за цигулка и пиано.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35