Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора книга в поредицата „Поет за поета“

Снимка: Орлин Огнянов

Книгата с избрани стихотворения на Иван Радоев „Приготви се да нямаш“ беше представена в Литературен клуб „Перото“.

Проф. Александър Шурбанов е направил подбора в стихосбирката, каквато е идеята на самата поредица: „Избрани според афинитета, проницателността и естетическите критерии на наш съвременник със съизмерима творческа биография и представени в книга“.

На премиерата, прав или не, проф. Александър Шурбанов твърдеше, че голямата си поезия Радоев прави в последните години на живота си и тя е съвършено различна от писаното преди това.

Изказаха се още проф. Цочо Бояджиев и Иван Ланджев, а Стоян Алексиев разказа свои спомени от срещата си като млад актьор с Иван Радоев и прочете негови стихове.

Иван Радоев (снимка: kmeta.bg)Иван Радоев е роден на 30 март 1927 г. в гр. Пордим. Учи гимназия в Плевен, следва право (1947-1949) и Българска филология (1949-1951) в Софийския университет. Работи като редактор във в. „Стършел“, в. „Родни криле“, сп. „Български воин“, Българска телевизия, като драматург в Народната опера - София (1963-1968), в театър „Сълза и смях" (1970-1972), театър „София“ (1972-1986), Пернишкия театър (1986-1990). Публикува поезия от 1939 г.

Сред най-значимите му стихосбирки са: „Пролетно разсъмване. Стихотворения“ (1953), „Стихотворения“ (1958), „Баладична поема“ (1960), „Един бял лист“ (1975), „Стихотворения и поеми“ (1978), „Грешни сънища. Стихотворения и поеми“ (1987), „Бяло потъване. Децими. Феникс“ (1992). Той е един от създателите на лиричната драма у нас – „Светът е малък“, „Голямото завръщане“, „Червено и кафяво“, „Садал и Орфей“, „Човекоядката“, „Биволът“, „Чудо“, „Сън“ и др., които и днес се играят по българските театри. Умира през 1994 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Литературоведът Франческа Земярска в диалог с Маргьорит Юрсенар

Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар".  В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..

публикувано на 09.04.25 в 09:37
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45