Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 години от рождението на баса Стефан Димитров

Снимка: архив Любен Димитров

В „Неделния следобед“ припомнихме изкуството на българския бас Стефан Димитров (22 ноември 1939 - 13 август 2004) – един от водещите солисти на Русенската опера от втората половина на ХХ век, изпял почти всички басови партии от репертоара на театъра през 70-те и 80-те години. Онези, които са го гледали на сцена, с възторг си спомнят красивия му глас – мощен, обемен, с великолепен тембър, както и яркото актьорско дарование.

В края на 60-те години на миналия век той дебютира на сцената в Русе в малка партия от опера на Хренников, след която подготвя първата си голяма и много успешна роля – Дон Базилио от „Севилският бръснар“ на Росини. Следват Даланд от „Летящият холандец“ на Вагнер, Зарастро от „Вълшебната флейта“ на Моцарт, Спарафучиле от „Риголето“ на Верди. В началото на 70-те години Стефан Димитров вече е оценяван както от публиката, така и от взискателната по онова време критика като една от младите надежди на българския оперен театър. През 1973 г. е отличен с втора награда на Международния конкурс за млади оперни певци в София, а след това е изпратен на специализация в московския Болшой театър, където работи с големи диригенти като Юрий Симонов и Борис Хайкин и усъвършенства някои от най-ярките партии в репертоара си – Борис Годунов, Иван Сусанин, Галицки и Кончак от „Княз Игор“ на Бородин. Особено важен е приносът на Стефан Димитров за представянето на българския репертоар в театрите ни. Известен е фактът, че е бил сред любимите певци на Парашкев Хаджиев, който го е определял като най-органичния изпълнител на Куцар в операта си „Албена“. С тази роля Стефан Димитров печели наградата си на конкурса за млади оперни певци. Освен Куцар, от творчеството на Хаджиев в репертоара му са Найден от „Майстори“, полковник Боляров от „Юлска нощ“, Мурад от „Мария Десислава“, Владимир Расате от „Лето 893“, а една от най-внушителните му и впечатляващи български роли е Хан Аспарух от едноименната опера на Александър Райчев, която му носи званието „заслужил артист“.

В студиото на „Неделен следобед“ гостува проф. Боянка Арнаудова с лични впечатления от изявите на певеца.

В звуковите файлове можете да чуете и интервю на Милена Николаева със сина на Стефан Димитров – именития пианист Любен Димитров, известен в целия свят с интерпретациите на клавирното дуо Аглика Генова – Любен Димитров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20