Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреждания – приобщаване в действие

Храбър Натов-син, Виктор Христов, Храбър Натов и Диана Банчева (от ляво надясно)
Снимка: Росица Михова

Често наричахме хората с увреждания невидими. Те определено бяха такива. И някои от тях все още са, защото остават заключени в домовете си или специализираните институции. И обществото ни не знае нищо за техния живот. А те могат да работят, могат да творят, могат и да спортуват. Могат да носят и медали – както направиха нашите атлети от Спешъл Олимпикс България, които донесоха 19 медала от тазгодишното световно първенство в Абу Даби. 

За юридическата рамка, която урежда техните правата на хората с увреждания, и за грижите, които техните родители и близки полагат, и за ролята на НПО-тата в тези процеси разговаряхме със доц. д-р Стоян Ставру от БАН, който е и член на Съвета за наблюдение на българското законодателство за съответствие с Конвенцията за правата на хората с увреждания; Галина Гончарова – културолог, гл. асистент в СУ „Св. Кл. Охридски“; както и Зорница Станева и Ивана Цветкова от Фондация за развитие на културния и бизнес потенциал на гражданското общество.


В „Познати и непознати“ наши гости бяха и председателят на Спешъл Олимпикс България Храбър Натов, Диана Банчева – програмен координатор, както и атлетите – медалисти, решителните хора Виктор Христов и Храбър Натов-син. Какво си казахме с тези невидими герои, за които в най-висша степен се отнася сравнението на живота с борба, чуйте в останалата част от предаването „Познати и непознати“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Свързани новини

Капка Панайотова: Надявам се г-жа Сачева да не дойде и да си отиде като Дядо Коледа

България посреща Международния ден на хората с увреждания 3 декември с нов социален министър. Народното събрание гласува оставката на Бисер Петков и на неговия пост е номинирана досегашната зам.-министърка на образованието Деница Сачева. Готвят се..

публикувано на 03.12.19 в 11:32
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо..

публикувано на 05.05.25 в 10:10

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина..

публикувано на 04.05.25 в 13:15
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота,..

публикувано на 01.05.25 в 17:28