Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на илюзиите работи без почивен ден

Снимка: museumofillusions.bg

От 26 декември насам в София вече има място, където всичко е възможно. Музеят на илюзиите – едно нестандартно и вълшебно пространство, което разчупва въображението – отвори врати за любителите на магията. Или пък за тези, които просто искат да видят научни експерименти, представени по атрактивен начин.

Музеят има няколко зали: историческа, в която могат да се видят репродукции на китайски огледала, смятани за едни от първите, които създават илюзията за изкривена реалност; зала с оптически илюзии, които обръщат всичко с главата надолу и стая с фосфорен тапет, където хората могат да рисуват със светлина или пък да оставят отпечатък на сянката си върху стената.

В първия у нас музей на илюзиите има над 50 експоната. Сред тях са цветното колело на Нютон, диска на Ойлер и литофон. Посетителите му имат възможност да пипат всичко и да се снимат с всичко. Любопитната колекция може да бъде разгледана от всеки. При това всяка седмица без почивен ден.

Музеят на илюзиите е част от европейска група музеи, основана в Литва. Повече за него разказва един от гидовете му – Гергана Минкова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30