В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане.
Съществуват различни терапевтични подходи, които се занимават с предаването на травми от поколение на поколение. Един от тези методи са семейните констелации – инструмент за разплитане на сложните възли в семейните истории и за осъзнаване на дълбоките връзки с нашите предци. За да разберем по-добре този подход, разговаряхме с Тотка и Румен Янкулови, които споделиха своите наблюдения и опит в ефира на "Време за наука".
"Първото нещо, което искам да кажа, е, че ние сме свързани с нашите предци по много интересни начини и далеч отвъд това, което виждаме в своето ежедневие", сподели Румен Янкулов. "Методът на семейните констелации ни показва, че всички важни събития и особено травматичните моменти в живота на нашите предци оставят отпечатък, до който ние имаме достъп. Те често влияят на нашите собствени решения, поведение и емоционални състояния, дори и без да го осъзнаваме."
"Най-важни за всеки от нас са тези, които са ни дали живот", отбеляза Тотка Янкулова. "Всеки човек е свързан със своето първично семейство, с корените си. Имаме дълбоко усещане, че дължим нещо на тези хора – онези, които са ни предшествали. Несъзнателно правим много неща в живота си, за да възстановим баланса или да изпълним някакъв неписан дълг към тях."
В заключение темата за семейните констелации поставя важни въпроси за нашето наследство – не само генетичното, но и емоционалното.
Слушайте!
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg