Милена Димитрова е журналист, писател, преподавател и не на последно място пътешественик, но да се изброят всички нейни поприща в кратка визитна картичка не е лека задача. Занимавала се е с разследваща журналистика в много от влиятелните печатни и електронни медии, а водещото за нея остава любопитството и любовта към пътешествията. Прекарва осем години в чужбина – първо в САЩ, в град Колумбия, щата Мисури, където е гост-преподавател в местния университет. След това професионалните ѝ занимания я отвеждат за четири години в Белгия, където има пълен мандат като съветник по правата на жените и равенството на половете към групата на либералите в Европейския парламент. Следват и два мандата в постоянното представителство на ЕС, където се е занимавала с култура и авторски права.
Милена Димитрова гостува в това издание на рубриката „Радиоавтограф“, традиционно представяна в предаването „Семейно радио“.
Милена Димитрова е и автор на десет книги. Последната – „Втората България“, събира в себе си 50 документални разказа на съдби на българи в чужбина и начина, по който те гледат на живота си зад граница, но и на България. В предишните си книги тя се е занимава с равенството между половете в Европейския съюз и в Турция. Първата ѝ книга, свързана с пътуване, съдържа петнадесет репортажа от Япония. В продължение на пет години работи и върху историята на българската електроника в книгата „Златните десетилетия на българската електроника“.
В разговора на Милена Димитрова с Ирина Вълчанова ще чуете интересни подробности около многобройните проекти и книги, над които е работила през годините. Ще научите повече за пътуванията ѝ в Китай и най-големия град в света Чундзин, като и за пътешествието ѝ до Ушуая – най-големия град в архипелага Огнена земя в Аржентина.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg