Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болестта като път към себе си

БНР Новини
Събитие, посветено на борбата с рака на гърдата, Атина, 2019
Снимка: БГНЕС

Увеличение с 81% на раковите заболявания в държавите с ниски и средни доходи до 2040 г. предвиждат Световната здравна организация (СЗО) и Международната агенция за изследване на рака. 

„Бремето на рака е значително и се увеличава. Един от всеки пет души ще развие някаква форма на рак през живота си. Вероятно е всяко семейство да бъде засегнато от болестта. Тя е причина за смъртта на средно десет милиона души годишно, или един на всеки шестима починали умира от рак“ – коментира Андре Илбави, следящ контрола върху болестта от СЗО. 

Ивайла Георгиева, Антонина Топалова, Ива Дойчинова и Биляна СавоваВсеки ден тежката диагноза застига хора, техните семейства и приятели. По какъв начин трябва да се реагира на болестта и доколко нагласата ни към нея е важна?

В „Нашият ден“ гостуват Антонина Топалова – преборила рака на гърдата и психолог във Фондация "Една от 8", Ивайла Георгиева – детски онкопсихолог и Биляна Савова, основател на фондация „МС – Мога Сам"

„Важно е да не воюваме с болестта – казва в разговора Савова. – защото това би било война със самите нас. Какъвто и път да изберем, най-важна е нагласата ни, която със сигурност променя връзката ни със самите нас.“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23