Чудесен начин да се приготвите за наближаващата пролет е да се погрижите за цветята у дома. Независимо дали имате градина, тераса или само перваз пред прозореца – сега е идеалният момент да подготвите стайните растения.
А ако нямате „зелени пръсти“, т.е. имате желание, но нямате усет и познания как се гледат растения в домашни условия, чуйте съветите на Антония Василева, специалист по озеленяване от Ботаническа градина – София
„Ако отглеждаме чуждоземско растение, е добре да знаем откъде идва то и да наподобяваме естествените му условия“ – казва Василева и дава пример с капризните орхидеи, които се радват на нарастваща популярност у нас.
Заблуда е, че понеже идват от тропиците, те се радват на обилно слънце.
"Орхидеите всъщност страдат от сухия въздух и затова е по-добре да стоят на северни прозорци – в тропиците слънцето грее, но заради високата влажност сякаш през мъгла – затова не ги излагайте на ярка слънчева светлина.
Градинарството е благородна дейност, която в редица случаи е нещо като метафора на живота, например: „Само богатата, добра почва осигурява процъфтяване на растенията.
Няма проблем да се използва почвената смес от миналата година, но е добре да се обогати и да се изчисти от плевели – за целта е добре да поливаме няколко седмици и ако има останали семена от плевели, те ще покълнат и ще можем да ги премахнем.“
Антония Василева дава редица полезни и интересни съвети и засяга отглеждането на по-непретенциозни цветя като мушкатото и сакъза. А също поглежда напред към времето на летните отпуски и обяснява кои растения спокойно можем да оставим да се оправят сами и кои трябва да оставим на съседи или приятели, защото биха загинали без постоянна грижа и внимание.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg