Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Щъркелов – самотникът скитник

7
Македонка - 1926, СГХГ

"Константин Щъркелов. Самотникът скитник". С тази изложба Софийската градска художествена галерия отбелязва 130 години от рождението на големия български художник. Част от творбите в експозицията се показват за първи път. Екипът на галерията подготвя и каталог, който включва изключително ценни архивни материали за Константин Щъркелов – лични дневници, снимки, спомени, писма на негови съвременници. Освен албума в каталога има и биография на художника със снимки. Централният държавен архив е партньор на СГХГ.

За да възстанови хронологията на живота и творчеството на художника, екипът на СГХГ проучва и преглежда стотици документи, статии, спомени, текстове и други архивни материали. Това проучване дава възможност да се изяснят и допълнят факти от живота му и да се види с колко и какви произведения участва в различните изложби през годините, както и да се възвърнат забравените оригинални названия, които Щъркелов е поставял на своите картини. Експозицията включва над 300 произведения – масла, акварели и рисунки, обхващащи цялостното творчество на художника.

Наричат Константин Щъркелов Царя на акварела. Изложбата показва художника не само в областта на натюрморта, но и като портретист, какви образи е създавал в областта на рисунката, неговите преживявания и отношение към войната. Защото той и участва, и рисува по време на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Това е един допълнен образ на Константин Щъркелов, защото хората познават само определени неща. 

Откриването на експозицията беше предвидено да бъде на 18 март. С оглед на обстановката в страната, СГХГ размества своя художествен план и оставя изложбата до края на месец август. Така всички ценители ще имат възможност да разгледат спокойно. 

Подробности за това изключително интересно – и като художествени факти, и като среща с непознати досега творби на Константин Щъркелов – дава за "Артефир" директорът на СГХГ Аделина Филева, която, заедно с Красимир Илиев и Пламен Петров, е и куратор на това значително художествено събитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кунцю операта – възпяване на природната мъдрост и красота

Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2003 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения. Спектаклите в този жанр..

публикувано на 18.07.24 в 16:22
 Даниела Найберг

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл? Разговорът с Даниела Найберг дава отговор и той е положителен. Тя е eтнохореолог и културолог. Издала е четири стихосбирки, сред които последната е "Избрах да запиша" (2019). Нейни стихове и есета са публикувани на страниците на "Литературен вестник", "Литературен форум" и др. От..

публикувано на 18.07.24 в 15:24

XXVI Международен фолклорен фестивал "Велико Търново" се открива на 20 юли

Над 300 участници от 8 държави пристигат в старопрестолния град за 26-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново". От 20  до 27 юли домакин на събитието отново ще бъде Летният театър на града. Участват състави от Китай, Кипър, Мексико, Грузия, Уругвай, Източен Тимор, Коморски острови и България. За първи път във фестивала има..

публикувано на 18.07.24 в 14:15

Фестивалът на изкуствата "Аполония": 40-годишна история с бъдеще

Фестивалът на изкуствата "Аполония" навършва 40 години. За моментите от историята и бъдещето на фестивала – разговор в студиото на "Нашият ден" с Маргарита Димитрова , директор на фестивала, и с Панайот Денев , създател и дългогодишен ръководител на фестивалния пресцентър. За Димитрова "Аполония" е живот, в който потопиш ли се веднъж, искаш..

публикувано на 18.07.24 в 10:34
Росена Добрева

16-годишната Росена Добрева: За книгите като общуване

16-годишната Росена Добрева  от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Конкурсът се организира от Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ. Наградата на Росена е придружена с предложение за месечен стаж в Българското..

публикувано на 18.07.24 в 10:00