Мобилно приложение "Вирусейф" стартира преди 20 дни. За две седмици повече от 50 хил. граждани са го използвали. То е разработено от пет софтуерни компании и координирано от "Информационно обслужване".
Приложението може да се изтегли срещу символичната сума от 1 лв. и чрез него хората могат да споделят здравния си статус с личните лекари и Националния оперативен щаб. На базата на събраната информация може да се прави анализ как хората да бъдат обслужени, как да се разпредели капацитетът на болниците и на медицинския персонал.
Пламен Цеков, изпълнителен директор на „Скейл Фокус“, едни от създателите на "Вирусейф", разказва за предимствата на приложението, как работи то и по какъв начин обработва данните.
Цеков опроверга притесненията, че може да се злоупотреби с данните, споделени със здравните власти.
"Всяка криза е майка на иновациите, каза още той пред "Нашият ден". Ясно е, че светът няма да е същият. Непрекъснато се питаме какъв ще бъде. Например всеки ден ли ще трябва да пътуваме до работа, да участваме в задръствания и произшествия, както и в замърсяването. Режимът 8 часа работа, 8 часа сън, 8 часа лично време също ще се промени."
Като потвърждение на думите му можем да приемем новините, че градове като Париж, Берлин и Милано планират сериозно редуциране на автомобилния трафик в градовете си след вдигането на мерките.
"Предстои да преосмислим живота си в личен план, както и мястото си в бъдещето като общество." – каза Пламен Цеков.
Чуйте целия разговор:
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg