„Музиката вместо улицата“ е проект в помощ на талантливи, но бедни деца от родната махала на цигуларя Георги Калайджиев в Сливен. Двамата със съпругата му Мария Хаутшилд работят в името на децата повече от 10 години. Чрез даренията, които се събират в Гисен, Германия, децата от сливенската махала могат да посещават седмично професионални уроци при музикален педагог по различни инструменти – цигулка, чело, китара. Всяка година се провеждат и благотворителни концерти.
Цигуларят Георги Калайджиев е родом от Сливен. Баща му е цигулар, който не успява да завърши консерваторията поради финансови причини. Малкият Георги започва да свири на цигулка едва 4-годишен и чрез стипендия от родния град за талантливи, но бедни деца, успява да завърши музикалното си образование. Цигуларят си спомня, че е бил дете като всички други, къпан в любов, но един ден разбира, че е ром… Тогава идва цигулката, която го спасява. Днес той иска да протегне ръка за спасение и на други деца от махалата, защото, както сам казва: „за децата музиката е като въздуха“.
Георги Калайджиев е сред концертмайсторите на „Софийски солисти“, носител е на наградата Добри Чинтулов за 2019 година. Днес е цигулар в Гисенската филхармония и ръководител на ансамбъла Collegium Musicum.
Какви чувства изпълват цигуларя Георги Калайджиев, кои са произведенията, които изпълнява и го вълнуват днес, как си спомня за „Софийски солисти“, колко е трудно или лесно да се прави добро, и защо проектът в помощ на децата е оценен като уникален в световен мащаб – чуйте още в звуковия файл.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg