Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морето и планината в Деня на парковете

Снимка: БГНЕС

Избити делфини, мъртва риба, замърсени води, застрояване и нови площи, завоювани от бетона... такива са най-често новините от морето. Същевременно Министерството на туризма обещава да привлича туристи с по-евтини шезлонги и чадъри...

Не са малко хората у нас, които искат защитено, чисто море не им липсва упоритост през годините и въпреки това идеята за чист, устойчив туризъм край морето от година на година изглежда все по-загубена кауза, въпреки явния отлив на хора от стандартизираните курорти за всичко това и за изчезващите райски кътчета с болка и негодувание в Деня на парковете разказва екологът Люба Батембергска.

Тя не беше много оптимистична за бъдещето на защитените територии на морето. "Все повече и повече места от екосистемата на Черно море се застрояват, а държавата се оказва безсилна срещу различните бизнес апетити на изток от София", каза Батембергска в "Нашият ден" след първото си посещение по черноморските ни земи и края на карантината.

По-оптимистична е планинската картина, където желаещите имат възможност да отдъхват и да се подхранват от връзката с природата, съхранявайки богатствата и красотата ѝ.

За възможностите на планинския туризъм и несъмнените му ползи за здравето и за духа разказва Георги Георгиев от асоциация „Свободни планини“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50