Не от по-големия до по-малкия, не от опитния до този, който още не знае много, не и от успелия до прохождащия. Не е дори от учителя и родителя до детето. А от човек до човек. Такива са всичките „12 писма до дванайсетокласниците“, макар и до този момент да са публикувани само девет от тях. Идеята им е не толкова да учат, тъй като е ясно, че всеки, независимо от възрастта му, е ученик на този свят. Идеята им е да доведат до диалог. До разговор между пишещия писмото и четящия го. До разговор със самия себе си.
Емилия Славова, преподавател по английски език в СУ, е инициатор на проекта „12 писма до дванайсетокласниците“, който дава възможност да изпратиш своето послание до този, който има нужда от него. В случая това са абитуриентите от випуск 2020, които ще завършат тази година по по-различен начин. Но са и техните родители, които са позабравили как да осъществят близост със своите деца. Доказват го данните на Световната здравна организация за Европа, според които българският тийнейджър е последен в класацията по усещане за подкрепа от страна на родителите си.
Емилия решава да постави началото на писмата – форма, която сама по себе си е признак за диалог – след протеста „За истинска детска болница“, който се проведе на 17 май тази година и който събра социално дистанцираните на едно място, и след вдъхновяващото за нея обръщение на Барак Обама към завършващите абитуриенти в САЩ. Според Емилия Славова всеки се нуждае от думи, които да вдъхват надежда, вяра, увереност, амбиция и подкрепа. Всеки, особено по-младите.
За податели на 12-те писма с послания тя и инициаторите на „Отворено писмо 24.05.2019“ – което миналата година обедини над 500 интелектуалци и граждани в призив за отстояване на ценностите на либералната демокрация и европейската ориентация на страната ни – канят писатели, актьори, художници, преподаватели, издатели, лекари, журналисти и граждански активисти. Всеки един от тях е сред подписалите отвореното писмо. Всеки един от тях има и нуждата да напише това, което съдържа неговото лично писмо до дванайсетокласник, и да го прочете. До днес своите послания, обърнати и към самите себе си, са написали Георги Господинов, Кирил Златков, Снежина Петрова, Мария Ландова, Манол Пейков, Стефан Иванов, Нева Мичева, Радосвета Стаменкова и Яна Бюрер Тавание. Думите им можете да откриете на Фейсбук страницата „12 писма до дванайсетокласниците“, където в близките три дни още трима ще напишат по нещо.
А в звуковия файл можете да разберете има ли кой да чуе написаното, защо е важно да го направи и как може да отговори на него. Говорят създателката на инициативата Емилия Славова и един от авторите – Манол Пейков.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg