Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космосът – като вдъхновение и предупреждение

| обновено на 08.06.20 в 17:26 БНР Новини
Мисията на НАСА SpaceX Demo-2 е първото изстрелване с астронавти на космически кораб до Международната космическа станция като част от търговската програма на агенцията
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Лошата сестра на Земята, така е популярна планетата Венера. На 8 юни през 1975 г от СССР е изстрелян автоматичният космически апарат Венера 9 и това е първата мисия до планетата, която изпраща снимки, които са важни до днес – каза в предаването "Нашият ден" астрофизикът Владимир Божилов. 

"Неограниченият парников ефект на Венера трябва да ни предупреждава, че ако не вземем мерки срещу затоплянето на Земята и парниковите газове – нашата планета също може да стане необитаема.

Снимките, изпратени от Мисия Венера до днес, трябва да ни говорят, че в Космоса виждаме не само вдъхновение, но и предупреждение.

Такси до Космоса

Колкото до изстрелването за пръв път на хора в орбита от SpaceX чрез ракетата Falcon 9 и космическия кораб Crew Dragon, то ни показа, че САЩ си върнаха възможността да изпращат хора в Космоса от своя територия със своя технология. То показа и друго, че частна космическа компания може по-лесно, сигурно и бързо да създаде път към Космоса в сравнение с държавните институции.

Оказа се, че вече е възможно връщането на т.нар. "бустери", подпомагащи изстрелването на ракетата и отвеждането ѝ в обрита. Те вече могат да се използват отново, инвестицията остава и това поевтинява изследването на Космоса.

Частните компании могат да се използват като един вид звездни куриери. Ако имаш спътник, можеш да платиш на Мъск да ти го изстреля в Космоса. И това е нова стъпка в астронавтиката – нещо като космическо такси.

Също така се говори усилено за изграждане на спътников интернет, което отваря нова страница в историята на технологиите – идеята за всеобщ, безплатен, достъпен за всички интернет.

В момента на планетата около 1 млрд. души са неграмотни. Един на всеки девет в света – всеобщ интернет би направил революция в образованието.

Чия е Луната?

Русия се насочва към нови изследвания на Луната в отговор на изстрелването на Falcon 9. На този етап изследванията на Космоса не са притежание на отделна държава, а на цялото човечество. Предстои да видим дали този договор ще бъде преоценен и това за в бъдеще ще отвори работа на юристите.

Сега не само Роскосмос, Япония и други държави, но и частни компании се насочват към изследване на Луната.

Ако Мъск гледа на Луната като на трамплин за изучаването на Марс, Русия гледа към нея като на стратегически обект, какъвто той е.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25