Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Паисий Хилендарски

Думите на Паисий се забиват пряко в сърцето на всеки българин

298 години от рождението на св. преподобни Паисий Хилендарски и 258 години от написването на „История славянобългарска”

Възстановка на килията на Паисий Хилендарски в Банско
Снимка: Албена Безовска

От една година в Духовно-историческият център “Св. Паисий Хилендарски” в Банско се прави най-новият препис на "История славянобългарска". Преписът е уникален и единствен по рода си. На 19 юни се навършват 298 години от рождението на св. преподобни Паисий Хилендарски и 258 години от написването на „История славянобългарска”. Повече за инициативата разказва Светла Барякова, директор на Музеен комплекс – Банско, в "Нашият ден".

"Днес е особено празничен ден за Банско, защото почитаме паметта на един от най-великите и най-обичани синове на Банско – Паисий Хилендарски. Банскалии по достойнство се готвят да отбележат този ден, както всяка година. Малко сме ограничени заради мерките, свързани с пандемията.

Идеята за нов препис на "История славянобългарска" е на началник отдел култура в Община Банско Силвия Терзиева. Ние прегърнахме тази идея и сме изпълнители. Последният препис стартира точно преди година се извършва в килията на Паисий Хилендарски, по точно във възстановката на тази килия в Банско, защото истинската му килия в Хилендарския манастир вече не съществува. В тази обстановка се прави последният препис." 

Преписът се прави на съвременен български език, което позволява на граждани и гости на Банско да се включат в това ръкописване на "История славянобългарска". 

"Това е уникалното на последния препис. Има доста съвременни преписи, направени в Банско. Има и по-ранни от края на XIX в. (около шест, запазен е само един, който се съхранява в Музейния комплекс – Банско). Нашата идея беше не толкова да се препиши историята, каквато е била, колкото да се запознаят все повече хора с тази история, с нейните думи. Защото думите на Паисий се забиват пряко в сърцето на всеки българин. Затова я преписваме на разбираем език. Този превод има претенциите да стане общобългарски. В него участват всички банскалии – ученици, общественици, служители в културни институции – но и всички посетители на Духовно-историческия център."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50