Двама истински млади авантюристи. Това са Мартин Тодоров и Александрина Димитрова. Гостите на предаването „Семейно радио“ са от пътешествениците, които тръгват надалеч само с раница на гръб. Дестинацията на най-голямото им приключение до този момент е Азия.
Подготовката за това пътуване им отнема около година и половина, в която те събират средства, за да увеличат максимално предстоя си там, а и за да приключат висшето си образование тук. Мартин завършва право, а Александрина – реклама. Това е първото им голямо пътешествие, въпреки че двамата вече са били заедно на студентска бригада в САЩ. Азия ги привлича с екзотиката си. Макар пътуването им да е методично планирано, двамата решават да разчитат за нощувките си изцяло на платформата за споделено нощуване и културен обмен Couchsurfing.
Приключението им започва в края на ноември миналата година, а по независещи от тях причини, им се налага да се върнат в началото на април, когато придвижването става много трудно заради избухването на пандемията. Началната точна на пътуването им е Ню Делхи, където остават една седмица. След това се отправят към Непал, а след посещението си там, отново се връщат в Индия за три месеца. В средата на февруари се озовават в Шри Ланка, където прекарват 28 дни. Финалната им дестинация е Мианмар. Краят на пътешествието идва на 3 април, когато отново стъпват на европейска земя.
От разговора на водещата Ирина Вълчанова с Мартин Тодоров и Александрина Димитрова можете да научите повече за интересните срещи с хората, при които са отсядали, както и за културата, религията и природата на посетените от тях странни. Многобройните им впечатления можете да проследите и в тяхната фейсбук страница и канала им в Ютюб и двете озаглавени Cosmic Giggle.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg