Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гневът на самодивите

Във всяка балканска страна има самодивско езеро, прокълната планина, юнашка поляна... Един албански роман разказва за подобни дестинации. „Гневът на самодивите“ е модерна криминална история, вплетена елегантно в магията на Балканския епос. Доц. д-р Екатерина Търпоманова – преподавател в специалност „Балканистика“ на СУ „Св. Климент Охридски“ и преводач на романа на албанския писател Григор Бануши, номиниран за Наградата за литература на Европейския съюз, дава подробности в "Артефир".

"Който е ходил в Албания, знае, че Албания е едновременно балканска и разпознаваема, и същевременно различна от нас. И това е интересното в тази държава, дори на моменти екзотично."

Митологията

"Това е една от линиите в романа "Гневът на самодивите". Митологията е много сходна и овен че е обща, балканска, е много трудно някак си да си я разпределим между различните народи на Балканите – всеки казва "Това е наше"... Освен всички тези митологични сюжети – самодивите, легендата за вграждането, балканските музикални инструменти..."

Този роман е абсолютно съвременен и доколкото говорим за епос, за легенди и за митология, те са използвани от автора със съвършена лекота и ненатрапчиво

"Леко се преплитат митологичните сюжети със съвремието. Авторът е вдъхновен от реална случка – изчезването на трима младежи (туристи) в албанските планини. Романът е построен като класическо криминале – имаме загадка, имаме полицейски комисар, който разследва, протича любовна драма, даже се заплита триъгълник любовен. Има и още един любовен триъгълник – при изчезналите туристи... Там има и хомосексуална връзка – тема табу за албанското общество доскоро."

Кръвното отмъщение

"То присъства в много литературни сюжети заедно със страховития канон, който регламентира как точно да стане кръвното отмъщение... теми, болезнени за Албания, тъй като кръвното отмъщение буквално е лишавало от мъжко население тези области."

Григор Бануши

"Съвременен албански автор на проза, започва да публикува през 90-те. По професия е журналист. Отличава се с лекото си перо, с финото прокарване на различни сюжети, уж типични за албанската литература, но умело и дискретно вградени. Самоопределя се като представител на магическия реализъм. "Смъртта на Нарцис" е дебютният му роман, следва "Лицето на дявола", но едва с третия – "Гневът на самодивите" – прескача границите на Албания. Този роман е и най-награден. Приятен за превеждане. А за мен, като читател, романът е четивен и увлича, иска ти се да четеш по-нататък. Любопитно ти е и същевременно откриваш много нишки, по които тръгваш из албанските пътечки на албанската география, албанската природа и албанската душа."


ВИЖТЕ ОЩЕ

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03

Камерунската писателка и активистка Джаили Амаду Амал в България

Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал ще е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от 18.30 ч. във Френския институт и конференцията "Момичета с мисия образование" на 23 януари от 9.30 до 13.30 ч. в Интерпред, зала "София". Джаили Амаду Амал придобива световна..

публикувано на 23.01.25 в 08:10

"Отвъд спирка "Съвършена" на Георги Геров – роман за самотата

"Отвъд спирка "Съвършена" е първият роман на Георги Геров, който излезе от печат в края на миналата година.  Според редактора на книгата Николай Терзийски "Това е роман за самотата, за любовта и за пътищата ни. За житейските пътеки на всеки от нас, които, погледнати отгоре, може да изглеждат предначертани, но онова, което ги..

публикувано на 22.01.25 в 18:00

Петринел Гочев постави Радичковата "Лазарица" във Враца

"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на режисьора Петринел Гочев. След "За хората и свраките" в Сливенския театър, "Епични времена" в Пазарджик и " Ние, духовата музика " в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" , "Лазарица" е четвърта негова постановка по..

публикувано на 22.01.25 в 16:15

Дневникът на Борис Делчев

През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..

публикувано на 22.01.25 в 15:33