Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Конакчиева, Френски културен институт:

Всички народи, които обичат свободата, обичат този ден

Всички народи, които обичат свободата, равенството и братството, обичат този ден – 14 юли, каза в ефира на "Нашият ден" Мария Конакчиева, връзки с обществеността на Френския културен институт в София, по повод националния празник на Франция. Традиционният военен парад ще бъде символичен, а на специална почит са здравните работници, на първа линия в борбата с коронавируса.

"Съпричастна, единна и солидарна нация" – това е лозунгът на Франция на тазгодишния национален празник.

Церемониите са белязани от ограничения заради коронавируса. Парижани няма да могат да присъстват на тържествата, пише вестник "Фигаро", а в традиционния военен парад на "Шанз Елизе" няма да участват моторни превозни средства. Ще се състои обаче авиационната демонстрация. Президентът Еманюел Макрон няма да направи преглед на войските на прочутия булевард, а ще участва в по-скромен парад на площад "Конкорд". Специална почит ще бъде отдадена на медиците от армията и военните, ангажирани в борбата срещу Covid-19.

"Всичко е подчинено най-вече на солидарността с всички участвали в борбата. Ще участват все пак 2000 военни. Авиопарадът накрая завършва с трибагреника на Франция. Тази година заради пандемията празникът във Франция ще премине много скромно – без военен парад и характерните фойерверки. Ще участват и няколко английски самолета заради апела на Шарл дьо Гол от 1940 г., ще има и няколко немски самолета, свързано със солидарността в Европа. Междувременно ще има манифестиращи хора в бели престилки. Вчера г-н Макрон отиде при военните да им благодари за операцията "Издържливост", каза Мария Конакчиева. Тя информира още и за дарението на посланика на Франция Н.Пр. Флоранс Робин за болницата в Харманли, но не толкова в чест на празника на Франция, колкото заради световната солидарност за борбата с коронавируса. 

"Трябва да запомним, че трябва да бъдем съпричастни и солидарни, защото един невидим вирус, виждате, как понякога обединява хората и прави нациите по-силни." – подчертава представителката на Френския културен институт в София.

"Като че ли Франция винаги е успявала да се мобилизира около големите си каузи." – обобщава Мария Конакчиева.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36

Поглед отвъд личното: Интерпретиране на сънища за социален смисъл

В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..

обновено на 20.12.24 в 10:34