Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подсъзнанието не различава истина от лъжа

БНР Новини
Най-популярното изображение на психиката е айсберг, при който съзнаванато едва се показва над водата
Снимка: Pixabay

Човешкият мозък извършва около хиляда трилиона логически операции за секунда. Не се налага да караме сърцето си да бие или стомахът си да преработва храната. Всички тези процеси се контролират от извънредно развитата ни мозъчна система. Част от нея е подсъзнанието, което на свой ред събира и складира всичко – от онова, което сме забелязали и което е поглъщало вниманието ни, до напълно второстепенни и периферни събития.

Всичката тази трупана с години информация, която битува без йерархия или индекс, определя избора ни на професия, партньор, филм за гледане или цвят на завесите в банята.  

Нещо повече, ние сме пълни с фалшиви спомени. Каквото и да сме преживели обаче, емоциите, свързани с него са истинни, независимо от фактологичната страна на нещата.

Живеем емоционално, в плен на своите емоции, нужди, желания и страхове, съзнанието е само онова, което им придава рационална форма, а то е само видимата част от айсберга.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природно земеделие – епизод 2: Биологично и пермакултурно земеделие

Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..

публикувано на 23.05.25 в 12:05

Проф. Светла Коева: Има разбиране, че хуманитарното знание е важно

В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..

публикувано на 23.05.25 в 09:58

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24