Тазгодишният фестивал „(Не)възможното образование“, организиран от българската „Общност за демократично образование“, е очаквано събитие за професионалисти от учебната сфера, родители и граждани, загрижени за благополучието на обществото. Фестивалът набира сили, почитатели и подкрепа от няколко години, като възможност да се видят филми за нетрадиционни училищни модели, успешни и интересни практики в необлагодетелствани общности в различни региони по света.
Обсъжданията на видяното и преживяното, работилниците и срещите също са част от програмата. За съжаление само дни след началото през март обявените събития бяха отменени заради въведените противоепидемични мерки. Въпреки многото неизвестни и обяснимото напрежение заради непредвидимите обстоятелства, фестивалът има своето продължение на открито от 22 юли в двора на софийското 139 ОУ „Захарий Круша“.
Играта като ценност и привилегирован начин за израстване, учене и социализация, право на всяко дете, което възрастните са длъжни да му осигурят, един необикновен „университет“ в Мексико, възстановителни практики в училище – това са някои от акцентите в лятното продължение на фестивала.
Повече чуйте от интервюто с Нели Керемидчиева от ОДО и Елена Евстатиева, водеща на работилницата „Възстановителни практики в училищна среда“.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg