Тазгодишният фестивал „(Не)възможното образование“, организиран от българската „Общност за демократично образование“, е очаквано събитие за професионалисти от учебната сфера, родители и граждани, загрижени за благополучието на обществото. Фестивалът набира сили, почитатели и подкрепа от няколко години, като възможност да се видят филми за нетрадиционни училищни модели, успешни и интересни практики в необлагодетелствани общности в различни региони по света.
Обсъжданията на видяното и преживяното, работилниците и срещите също са част от програмата. За съжаление само дни след началото през март обявените събития бяха отменени заради въведените противоепидемични мерки. Въпреки многото неизвестни и обяснимото напрежение заради непредвидимите обстоятелства, фестивалът има своето продължение на открито от 22 юли в двора на софийското 139 ОУ „Захарий Круша“.
Играта като ценност и привилегирован начин за израстване, учене и социализация, право на всяко дете, което възрастните са длъжни да му осигурят, един необикновен „университет“ в Мексико, възстановителни практики в училище – това са някои от акцентите в лятното продължение на фестивала.
Повече чуйте от интервюто с Нели Керемидчиева от ОДО и Елена Евстатиева, водеща на работилницата „Възстановителни практики в училищна среда“.
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
"Науката и медицината и през тази година продължиха да дават най-доброто от себе си. Миналата година ние изпратихме с първата одобрена терапия, стъпила на основата на генно редактиране и посрещнахме тази година с втората одобрена такава терапия. През януари бе одобрена терапията при бета таласемия. Това е метод, който позволява редактиране на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести..
Емблематични произведения от различни периоди от творчеството на Панчо Владигеров ще прозвучат в аранжимент за глас, ударни инструменти (ксилофон и..
"Когато ме питат за кого е предназначено представлението, което правя, аз отговарям – за всички хора, малки и големи, у които детето е живо и които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg