Пореден 26-и ден на протести с искания за оставки на правителството и на главния прокурор блокират възлови кръстовища в цялата страна, а българите в чужбина в два поредни дни напомниха за себе си, за многолюдността си и за факта, че ги интересува какво става в родината им.
Димитър Моллов, един от организаторите на протестите във Виена, сподели в "Нашият ден" своята гледна точка за събитията:
"Протестите при нас преминаха съвсем нормално, събраха се около 250 души. Поискахме това, което всички в България искат – оставката на главния прокурор, оставка на правителството, обърнахме внимание, че Доган и Пеевски са силно намесени в управлението на държавата и са се сраснали с мафията. Събират се подписки, запознаваме цяла Европа с това, което се случва в България и разбира се, помагаме на нашите сънародници, които протестират. Запознаваме австрийските власти, нашето посолство, Европейската прокуратура.Подписката ще отиде и в Брюксел. Това се прави не само от Виена. Целта ни е гласност и да покажем, че българите в България не са сами. Навсякъде по света, където има българи, те подкрепят нещата, които се случват в България."
Александър Детев от българската секция на Дойче веле разказва:
"Вече повече от 2 седмици българи, живеещи в Германия, организират протести, за да демонстрират подкрепата си към недоволството в родината. Те излизат пред дипломатическите представителства на България във федералната република и на ключови места в най-големите градове. Всичко започна с протести в Берлин и в Кьолн на 16 юли. "Българите навсякъде сме една общност и това е проява на съпричастност", казва един от пронтестиращите в Берлин."
Стефани Лалева, инициатор на протестите в Лондон, заяви в "Нашият ден":
"Събираме се пред българското посолство в Лондон, всеки ден има различен брой хора. Най-масовият ни протест беше на 16 юли. Има млади и възрастни хора. Исканията са ни: върховенство на закона, оставка на главния прокурор и на кабинета на Борисов, електронизация на цялото правителство и прозрачност на административно ниво, както и съд и затвор евентуално за всички политици, които са участвали в управлението на държавата от 1989 г. насам. Нашите искания от години не се чуват. Затова мисля, че е крайно време да излезе народът по улиците и да си иска справедливостта."
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg