"Протестите стартират от морето или планината – на тези две места ние проверяваме готовността си да бъдем граждани. Там държавата изпитва границите на нашата търпимост, каза туристическия експерт, юрист и основател на Българската асоциация за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов в разговор в "Нашият ден" за вредите, които масовият, неконтролиран туризъм нанася на природата.
Рилските езера не бива да се превръщат в паметик на загинала екосистема.
Рилски езера са уникална и много крехка екосистема, тя се възстановява много по-трудно – тя не може да понесе масов туристически поток, това не са Бъндеришките езера, не е язовир Беглика.
Проблемът идва от лесния достъп на твърде много хора дотам.
Лифтът, построен там, не е законен, той не плаща екологична такса, посочи Попйорданов. Той е монополист, не внася нищо за опазване на паметника, от който черпи пари. (Собственост е на фирмата „Рила спорт“, която пък сега е собственост на четири офшорни компании.)
Има вариант лифтът да остане, но таксата да е висока, за да представлява своеобразна екотакса, която да отива за поддръжка, за рейнджъри, за контрол.
Нужна е, разбира се, и цялостна стратегия, система от правила, които да са ясни и да са за всички. А за да ги има, трябва да се упражнява контрол.
Само че от десет години има политика да се отслабва Националната служба по опазване на природната среда, отслабва се горската служба. Рейнджърите са малко, те са лошо платени, зле екипирани и нямат никакви възможност да наложат санкции.
Има нужда от експертен дебат – и той да не е поредната консултация с обществените организации – и после за пореден път да стане "нека си говорят, пък ние ще си направим каквото сме си наумили".
Спасихме Пирин с протести, Рилските езера трябва да пазим с контрол", каза Любомир Попйорданов.
Чуйте целия разговор.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg