От 18 август последната българска подводница „Слава“ вече е музей. Тя е построена през 1959 година и плава за последно на 21 декември 2010-а. Днес обаче всеки може да се разходи из каютите ѝ, които пресъздават живота на подводничарите, обитавали „Слава“. Запазени са личните им вещи, облеклата и дневниците им и част от инвентара.
Посетителите на подводницата-музей могат да се разходят из отделенията за торпеда, каютите на офицерите, местата за почивка на българските подводничари, хирургическата маса с инструменти за извършване на операции, кухнята. През люковете пък може да се види командният пункт на подводницата. Възстановен е и един от телескопите, от който „Слава“ е била командвана.
В добро състояние е и радиопунктът, през който чрез морзовата азбука са се предавали съобщенията в онези времена. От фондация „Белославско стъкло“ предвиждат пунктът да бъде открит за посетителите, както и да осигурят собствено електрическо захранване на подводницата-музей. Така тя ще се превърне в една съвременна малка станция за съхранение на енергия.
За да бъде обиколката из „Слава“ напълно автентична за посетителите, подводничарите, плавали на нея, се превръщат в техни гидове. Те споделят личните си преживявания и емоции от времето, което са прекарали на подводницата.
Повече за тайните на „Слава“ и идеята подводницата да не бъде рециклирана, а превърната в музей, разказва Данко Калчев от фондация „Белославско стъкло“.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg