Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Димитър Кенаров: Ерозира доверието към журналистите

Липсва подготовка на българската полиция за подобен тип събития

Таксим, Димитър Кенаров
Снимка: личен архив

Индикация за какво са поредните случаи на саморазправа и обиди към журналисти? За журналистическата солидарност в България говори в "Нашият ден" Димитър Кенаров, журналист на свободна практика, поет, публицист и преводач, отразява протести на много места по света. Един от журналистите, пострадали по време на работа на 2 септември, е той. Как вижда медийната ситуация у нас Кенаров:

"От една страна, се чувствам много добре, защото покрай моя случай открих, че журналистическата солидарност е истинска. Много хора се свързаха с мен, от много журналистически организации изразиха съпричастност. Радвам се, че журналистите, като професионална общност са заедно, че могат да поддържат правата си и да се поддържат взаимно в тежки моменти. 

От друга страна, се чувствам и малко депресиран, защото, виждате какво се случа изобщо с насилието срещу журналисти, с цензурата... не само в България. Виждаме, че това е глобален проблем, където ерозира доверието към журналистите, поради това, че се е разбила цялата журналистическа среда, има и фалшиви новини... Журналистическата професия изгуби своята репутация и се случва често журналисти да стават обект на насилие."

"Избрах съвсем съзнателно да бъда журналист на свободна практика, защото обичам да пиша и да отразявам събития, които на мен лично са ми интересни. Това дава голяма свобода, пиша основно за англоезични медии, но и за български. И почти винаги аз избирам темите. Чисто финансово е много по-трудно. За съжаление е доста сложно човек да бъде на свободна практика."

Кенаров е наясно, че на такива места, като протести, в конфликтни зони, бил е в Ирак, Турция, Беларус, се поема определен риск:
"В случая проблемът не е в случаен удар или травма в хода на събитията, а по-скоро за целенасочен побой и за полицейски произвол. Оттука идва и целият проблем – не дори моята травма, а начина, по който тя беше нанесена."
Кенаров е категоричен, че липсва сериозна подготовка на българската полиция за подобен тип събития. "Не съм съгласен с твърденията, че полицията си е свършила чудесно работата.

Журналистът ще потърси своите права по съдебен ред: "За мен важното в случая е не някакво обезщетение, дори да получа такова, ще го даря за журналистически организации. Важен е принципът. Свързах се с колеги, с Николай Дойчинов от Франс прес, с Георги Кожухаров, които също пострадаха..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31