Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово c огледална зала

Маргарита Доровска разказва за събитията по повод 160 години от обявяването на Габрово за град

БНР Новини
Новата Огледална зала
Снимка: Росина Пенчева

Крилатата фраза на Радой Ралин „Светът е оцелял, защото се е смял“ обединява една голяма част от артистичната бохема на Габрово. А Музеят на хумора и сатирата в града се присъедини към отбелязването на 160 години от обявяването му за град, с откриването на огледалната зала, създадена от художничката Невена Екимова. 

В артистичната концепция на авторката е заложена добрата традиция на пародиране на собственото ни отражение, която се появи дори в любимия на всички деца през 70-те и 80-те години „Ну, Погоди“ – разказва директорът на музея Маргарита Доровска. 

Гостите ще се видят в нова светлина в габровските селфи кабинки, ще се разкрасят почти без пари с габровската пластична хирургия и ще се загубят и намерят в най-малкия, но много объркващ габровски огледален лабиринт. Най-ценният обект в залата е бляскавото яйце Габерже с кранче. За него една друга легенда разказва, че наследниците на Александър III са искали да го купят, но спестовните управници на Музея на хумора сметнали, че ще изкарат повече от билетчетата за вход, ако го задържат. 

По случай 160 години от обявяването на Габрово за град предстоят и други събития през октомври.

На 10 октомври е премиерата „Под игото – 1894“, посветена на 75 години от създаването на Габровския драматичен театър „Рачо Стоянов“.

А на 14 октомври концерт ще има Габровският камерен оркестър, изявата му е посветена на 70-годишния юбилей на Минчо Минчев и 160 години от обявяването на Габрово за град – разказа в „Артефир“ директорът на Музея на хумора и сатирата Маргарита Доровска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои втори сезон на подкаст за българските художници

Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...

публикувано на 07.01.25 в 16:35
Рисунка от книгата

Изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми и арткодът на 2025 година

Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна"  "Terra Култура" преминава в новата 2025 година с изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми , чието творчество се простира в множество културни кодове отвъд българското светоусещане. С талантлива четка, отношение и мисъл..

публикувано на 07.01.25 в 16:00

На Ивановден с актрисата Ивана Папазова

Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..

публикувано на 07.01.25 в 14:35
 Вера и Андре Шандел

"Есента на ловеца" – Вера и Андре Шандел с кинопремиера за любовта

Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..

публикувано на 07.01.25 в 13:10
Кире Гьоревски (Димитър Общи) в спектакъла „Наблюдателите: хипотеза за отвъдното“ на Явор Гърдев в Народния театър

В обувките на превъплъщенеца

Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..

публикувано на 07.01.25 в 13:05