Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланията на тютюневата индустрия, които пристигат при нас чрез медиите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Посланията на тютюневата индустрия, които пристигат при нас чрез медиите. Дълъг ли е пътят от истината до монипулацията – за това разговарят в "Нашият ден" Павел Антов, съдружник на Фондация "BlueLink", журналистът Венцислав Илчев и редакторът Стефани Ангелова.

Заглавия от рода на "Има и полза от тютюнопушенето", "Заболявания от електронни цигари в САЩ – каква е истината" и др. коментира Павел Антонов, който представи и изследването за Фокуса на новите нагреваеми тютюневи продукти в медиите – едно изследване на съдържанието и честотата на изгодните за индустрията послания.

"В нашето изследване сме попадали на много източници, които добронамерено представят някои от аспектите на тютюнопушенето. Съвсем между другото в информацията се прокарват и неверни твърдения, които по една или друга причина лансират продукти и маркетингови интереси на тютюневата индустрия."

За традиционните електронни цигари сякаш надделяха не само научният консенсус, но и регулаторните подходи, които ги ограничават. – смята Антонов – "Истината, че те са вредни, много по-малко се оспорва. Фактически голямата атака е на фронта на нагреваемите изделия, които се лансират и представят като едва ли не част от решението, част от бездимното бъдеще. Там е много по-трудно да се установи истината.

СЗО и независимити изследвания казват, че нагреваемите изделия по никакъв начин не е доказано да са по-безвредни от традиционните тютюневи изделия."

Винаги когато намираме в медиите неточна или подвеждаща информация, се оказва, че тя по един или друг начин почива върху някакви факти или твърдения, но те не са представени в тяхната достоверност, казва Антонов.

Чуйте повече в звуковия файл.

Журналистът Венцислав Илчев разказа за изминалите 10 години от забраната за тютюнопушене на обществени места в Кюстендил – първият град в България с такава забрана.

"Наистина тази забрана влезе в сила още тогава с подкрепата на мнозинството общински съветници. Основната идея беше Кюстендил да стане първата екологична дестинация в България, след това се спря употребата на найлонови торбички в града, последва декларация срещу генно модифицираните организми. Трудно беше. Имаше недоволни хора, най-вече от бизнеса, които атакуваха тези промени. Стигна се до Върховния административен съд, който обаче излезе с решение, че общественото здраве не може да бъде пренебрегвано за сметка на икономически интереси." Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10