"Първо ние променяме градовете, после те променят нас" казва прочутият датски архитект Ян Геел. Неговото виждане е, че качественото градско пространство е скроеното по човешки мащаб.
Идеите му са претворени в конкретни решения за първи път в Копенхаген. И когато идеята за повече град за хората дава своя резултат, Геел бива канен да консултира големи световни градове. Идеите и решенията на Геел, освен че предлагат повече възможности за хората, а не за колите, водят до изоставяне на модела "по-бързо, по-скъпо, по-лъскаво".
Специалистите схващат Геел повече като социален психолог, който се грижи за добруването на хората, отколкото като урбанист. Въпреки това от години се говори за копенхагеницазия на градовете, която се постига и с помощта на технологиите, които спомагат регулирането на движението, функционирането и кординацията на отделните системи по един щадящ градския човек начин.
За тези неща в "Нашият ден" разказва арх. Елена Балабанска, която е избрала да завърши магистратура тъкмо в Копенхаген.
Каква идеология стои зад "умния град" и каква следа са оставили българските архитекти от средата на миналия век в Близкия изток и Африка, чуйте разговора с Елена Балабанска.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg