Въпреки че универсални рецепти няма, със сигурност опознаването на силните и чувствителните страни на личността, откриването на нещата, които ни правят щастливи, и начините, по които да бъдем щастливи в разбирателство и взаимодействие с другите, са доказани стъпки към изграждането на уверени, творящи, социално ангажирани личности.
Това има предвид екипът на сдружение „Инициатива за обучение по предприемачество „Смарт старт Европа“, който разработва българската версия на програмата „Предприемачески предизвикателства“.
Българският проект се нарича „Да направим по-силно всяко дете“ и се осъществява в партньорство с три столични училища – 120 ОУ „Г. С. Раковски“, 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“ и 81 СУ „Виктор Юго“. Той се основава на позитивната психология като стъпка към позитивната педагогика, насочена към откриването и разгръщането на способностите, развиване на самостоятелното мислене, инициативността, емпатията и сътрудничеството.
Предназначен е за деца от началния курс, тъй като ранните детски години са особено важни за изграждането на тези „силни“ личности, които да станат предприемачите с творческо мислене и поведение и социална отговорност.
В рубриката „Всичко за образованието“ за проекта разказват Горанка Недева, председателка на УС на сдружение „Инициатива за обучение по предприемачество „Смарт старт Европа“, Ирена Пушкарова, учителка в 120 ОУ, и Мария Даскалова, учителка в 23 СУ.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg