Творци на съдбата си ли сме или просто следваме предопределението? Родословието ли прави героя или той кове съдбата си, извършвайки безброй подвизи? Каква тежест имат благословията и проклятието в живота? - Тези въпроси по един или друг начин си задаваме до днес, а рамката на разсъжденията ни е оформена от античните митове. Историите за Язон и Херакъл, Нарцис и Едип са заложени в културното ни ДНК и определят начина ни на мислене, независимо дали си даваме сметка за това.
Всички тези въпроси вълнуват освен нас блестящия Стивън Фрай, в "Герои" - естествено продължение на "Митове", в които той интерпретира гръцките митове за съдването на света, боговете и техните взаимоотношения.
В "Герои" Фрай навлиза в човешкия свят и разказва историите, които познаваме от безброй интерпретации, било в ренесансовата живопис, било в хиловудското кино.
Фрай майсторски улавя способността на митовете да се реактуализират във всяка епоха и да ни помагат да си обясняваме ситуации около нас. С разбиране и усет за мярка той пресъздава психологическия портрет на героите и отношенията им с боговете и предопределението.
Освен с огромна ерудиция и дълбоки познания, Фрай е надарен с дарбата да ги споделя с нас, под формата на интригуваща игра и диалог, който обогатява личния ни културен багаж. Искрящият хумор и типично британския усет за гротеска оживяват диалозите в книгата, носейки нещо от духа на Бърнард Шоу, Оскар Уайлд и Удхаус.
Най-сетне по интригуващ начин разказва етимологията на отделни понятия и техния смисъл.
Всичко това превръща "Герои" в ярко четиво, познавателно, интригуващо и завладяващо поне колкото "Игра на тронове" и "Властелинът на пръстените".
Чуйте разговора на Дарина Маринова с Боряна Джанабетска - издател и преводач на книгата:
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни вечер и Коледа през годините. Бъдни вечер и Коледа в Архивния фонд на БНР Архивите на Българското национално радио пазят духа на празниците, а ние се потопихме в тях, за да усетим..
Предвкусваме празниците с Архивния фонд на БНР, който ни отвежда в различни краища на България, за да разберем как българите са посрещали Бъдни вечер и Коледа през годините. Народната певица Кремена Станчева разказва за коледните традиции в Шопския край през 2009 година. В неизвестна година от ХХ в. Златка Дойнова говори за посрещането на..
В навечерието на Коледа и Бъдни вечер в "Нашият ден" о. Адриан – магер от Гигинския манастир разкрива рецептата за истинския боб по манастирски. Отец Адриан обръща внимание, че на Рождество в манастира е строг пост, защото такава е християнската традиция . Нечетният брой ястия на рождественската трапеза, който ние спазваме, е по-скоро..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и трилъра "Код: Лондон". Наричаха го "младия Робърт Де Ниро" и "българската ни следа в Лондон" и винаги се споменаваше, че след 10-ия си златен медал от републиканския шампионат по плуване в България и..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg