Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„България за напреднали“ – сборник, който ни пита как да обичаме (родината)

Снимка: colibri.bg

33 обяснения в любов на България са събрани в новия сборник на Светлозар Желев. „България за напреднали“ е книга, която задава въпроси. Започва от най-важния – как трябва да обичаме родината си?

От него следват и въпроси като: какво всеки от нас е дал на България? Какво сме направили за нея и какво бихме могли да направим? Какви са големите проблеми на страната ни? Къде са кривиците ни и къде и какво имаме да изправяме?

Тях читателят може да си зададе чрез историите на всичките 33-ма автори в сборника. Популярни личности, писатели, преводачи, хора на изкуството, чужденци, които обичат България. Сред тях са Георги Господинов, Давид Бернщайн, Десислава Апостолова-Ван Дам, Джеремая Чембърлин, Елизабет Костова, Илия Троянов, Капка Касабова, Капка Тодорова, Ксения Банович, Мария Касимова-Моасе, Мануела Малеева, Николай Грозни, Палми Ранчев и Теодор Ушев. Някои разказват за България през разкази, а други – през личните си истории и пътувания. Сборникът включва и откъси от текстове на Атанас Далчев, Николай Лилиев, Райко Алексиев и Станислав Стратиев.

От техните думи става ясно, че България е там, където съществува любовта към нея, а историите в сборника говорят за отговорната любов към родината.

„Когато се влюбим в един човек, ние виждаме в него в началото само най-хубавото. После започваме да обичаме и неговите дребни кривици и нещата, които не ни харесват. Ето тази любов, истинската, любовта на опита и на опознаването за мен е важната, когато говорим за България. И понеже всеки един от тези хора наистина познава България и я обича по онзи друг начин, без да бъдат слепи, аз смятам, че така трябва да я обичаме всички. Да виждаме това, което не ни харесва и да се опитваме да го поправим“, сподели в „Артефир“ съставителят на „България за напреднали“ Светлозар Желев.

Той се надява читателите да са готови за отговорността, която страната ни носи. Неслучайно сборникът е за напредналите. Тези, които не искат готовите отговори и които не искат „да бъдат опростявани и опростачвани“.

Книгата, чийто художник е Дамян Дамянов, всъщност поставя началото на „Литературен гид за напреднали“ – поредица, която ще включва книги за вкуса, за историята, за различните изкуства, за спорта. Идеята е това да бъде един своеобразен гид за живота и за неговите красиви страни.

Светлозар Желев ще се стреми годишно да излизат по две книги от поредицата. Официалната премиера на първата, поставила началото ѝ – сборникът „България за напреднали“, ще бъде на 11 ноември от 19 часа в Литературен клуб „Перото“.

В звуковия файл можете да чуете още за отговорността и любовта към България, бавното живеене и пристрастяването към хубавите неща, които имат смисъл. За тях говори именно Светлозар Желев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45