Обект на внимание в предаването „Музикална мрежа“, са джаз албумите на немския оперен певец, бас-баритон Томас Квастоф.
Почитателите на оперното изкуство и класическата музика знаят неговите постижения на сцената, но и дейността му като настоящ вокален педагог, професор по пеене в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.
Носител на две награди „Грами“ за най-добро класическо изпълнение през 2000 и 2004 г., награден с Ордена за заслуги на Федерална република Германия през 2005 г. и отличен с музикалната награда „Херберт фон Караян“ през 2009 г., Томас Квастоф обявява публично през 2012 г., че се оттегля от оперната сцена.
Голяма част от записите на класическия му репетроар, датиращи от 1986 г., са издадени от известната немска звукозаписна компания Deutsche Grammophon, която издава и първия му джаз албум, озаглавен The Jazz Album (Watch What Happens) през 2007 г.
В него певецът си сътрудничи със светила от световната джаз музика, измежду които тромпетистът Тил Брьонер – продуцент на албума, аранжорите Нан Шварц и Алън Броудбенд, музикантите Питър Ърскин, Чък Лоуб, Франк Кастение и Немския симфоничен оркестър - Берлин.
През 2018 г. американската звукозаписна компания Okeh издава втория му джаз албум със заглавие Nice 'N' Easy, в който Томас Квастоф музицира под акомпанимента на виртуозния NDR Bigband.
Тук отново работи с имена от предходния албум, но и други като Йорг Ахим Келер, Дитер Илг, Волфганг Хафнер.
Към тези албуми не може да се подходи с предразсъдъци. Те блестят със скромната си претенциозност да бъдат шедьоври.
Джаз стандартите и евъргрийните, на които се е спрял Томас Квастов, са част от The Great American Songbook. Обичани и изпълнявани още от миналия век досега, те са чудесна основа за изява на всеки музикант, който има отношение към джаз стилистиката. Знаем и много примери през годините за поп и рок музиканти, които са издавали албуми с джаз стандарти и са опитвали от сладостта на този нелек за интерпретиране жанр. Най-важната задача обаче се пада на аранжорите и оркестраторите, които пречупват тези песни през своята призма, разгръщат музикалните си познания и таланти и ги превръщат в уникални произведения.
За своите джаз албуми немският оперен певец Томас Квастоф е имал щастието да работи с едни от най-добрите съвременни оркестратори.
Томас Квастоф е роден на 9 ноември 1959 г. в град Хилдесхайм Германия с физическо увреждане, наречено фокомелия. Въпреки недъга си той разчупва оковите на двигателните ограничения чрез силата на духа и волята и намира своето спасение в гласа си и музиката, отвели го до големи успехи.
Слушайте "Музикална мрежа" на 19 ноември, четвъртък от 11 ч.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg