Обект на внимание в предаването „Музикална мрежа“, са джаз албумите на немския оперен певец, бас-баритон Томас Квастоф.
Почитателите на оперното изкуство и класическата музика знаят неговите постижения на сцената, но и дейността му като настоящ вокален педагог, професор по пеене в Музикалната академия „Ханс Айслер“ в Берлин.
Носител на две награди „Грами“ за най-добро класическо изпълнение през 2000 и 2004 г., награден с Ордена за заслуги на Федерална република Германия през 2005 г. и отличен с музикалната награда „Херберт фон Караян“ през 2009 г., Томас Квастоф обявява публично през 2012 г., че се оттегля от оперната сцена.
Голяма част от записите на класическия му репетроар, датиращи от 1986 г., са издадени от известната немска звукозаписна компания Deutsche Grammophon, която издава и първия му джаз албум, озаглавен The Jazz Album (Watch What Happens) през 2007 г.
В него певецът си сътрудничи със светила от световната джаз музика, измежду които тромпетистът Тил Брьонер – продуцент на албума, аранжорите Нан Шварц и Алън Броудбенд, музикантите Питър Ърскин, Чък Лоуб, Франк Кастение и Немския симфоничен оркестър - Берлин.
През 2018 г. американската звукозаписна компания Okeh издава втория му джаз албум със заглавие Nice 'N' Easy, в който Томас Квастоф музицира под акомпанимента на виртуозния NDR Bigband.
Тук отново работи с имена от предходния албум, но и други като Йорг Ахим Келер, Дитер Илг, Волфганг Хафнер.
Към тези албуми не може да се подходи с предразсъдъци. Те блестят със скромната си претенциозност да бъдат шедьоври.
Джаз стандартите и евъргрийните, на които се е спрял Томас Квастов, са част от The Great American Songbook. Обичани и изпълнявани още от миналия век досега, те са чудесна основа за изява на всеки музикант, който има отношение към джаз стилистиката. Знаем и много примери през годините за поп и рок музиканти, които са издавали албуми с джаз стандарти и са опитвали от сладостта на този нелек за интерпретиране жанр. Най-важната задача обаче се пада на аранжорите и оркестраторите, които пречупват тези песни през своята призма, разгръщат музикалните си познания и таланти и ги превръщат в уникални произведения.
За своите джаз албуми немският оперен певец Томас Квастоф е имал щастието да работи с едни от най-добрите съвременни оркестратори.
Томас Квастоф е роден на 9 ноември 1959 г. в град Хилдесхайм Германия с физическо увреждане, наречено фокомелия. Въпреки недъга си той разчупва оковите на двигателните ограничения чрез силата на духа и волята и намира своето спасение в гласа си и музиката, отвели го до големи успехи.
Слушайте "Музикална мрежа" на 19 ноември, четвъртък от 11 ч.
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko & The Violin , заедно с премиера на едноименния документален филм. Днес, 5 ноември, той ще изнесе специален безплатен концерт за ученици от столични гимназии в зала 1 на НДК . По-късно вечерта ще се състои..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5 ноември. В продължение на четири дни Зорница Иларионова проведе и Майсторски клас по цигулка у нас. Тя се утвърждава на сцената като солист и камерен изпълнител с участията си в парижката зала..
Сайхъделик дезърт блус вечер. Подобен сюрприз може да е само в афиша на меломанската концертна серия на "Аларма Пънк Джаз". След азиатския октомври, Цецо Алармата развява африканския флаг този месец, а първите гости от Черния континент са Нура Минт Сеймали и нейният квартет . Днес, когато музикалната злоба мята крадливи очи към наследството на Африка,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg