Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сбогуване с Камен Чанев

| обновено на 27.11.20 в 12:05
Снимка: @State Opera - Stara Zagora

От началото на деветдесетте години на миналия век на сцените на театрите у нас и на много престижни оперни сцени по света блести звездата на Камен Чанев. Със сигурност има постановка, в която не съм го гледала, но тези, на които съм присъствала (а те са много), са били великолепни. Спомням си го като граф Алмавива от „Севилският бръснар“ на Росини в Софийската опера, където красивият му глас направи огромно впечатление. Постепенно ролите станаха по-драматични и от Касио през 1994 г. той изпълни своята мечта – за главната роля в „Отело“ на Верди. Кой би забравил нестихващите аплаузи във Варна и в София след финалните акорди на „Тоска“? Публиката в Стара Загора обожаваше неговия Радамес от „Аида“.


Камен обичаше родния си град и с подкрепата на местното ръководство започна кампания за летни фестивални събития. Сигурно дълго ще помнят онази магична вечер стотиците зрители, събрали се на крепостта Туида, за да гледат постановката на „Аида“ с негово участие.

Дон Алваро от „Гуарани“, Рудолф от „Бохеми“, Калаф от „Турандот“, Херцога от „Риголето“, Манрико от „Трубадур“, Дон Карлос от едноименната опера, Канио от „Палячи“, Де Грийо от „Манон Леско“ – това са някои от запомнящите се образи от творческата биография на певеца.

Сбогуването с Камен Чанев ще бъде на 28 ноември от 10 до 13 часа във фоайето на Старозагорската опера.

Спомен за Камен Чанев с няколко фрагмента, които се пазят във фонотеката на радиото.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18