Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Драганов:

Във всеки момент българският туризъм би могъл да работи на пълни обороти

Снимка: БГНЕС

Какво се случва с резервациите на студентите за 8 декември? Ще фалират ли туроператорските фирми и хотели? Какво е състоянието на Сектор туризъм по време на пандемия?

Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма и председател на Конфедерацията на българския туристически бизнес, заяви преди дни в интервю за "Неделя 150", че "българският туризъм стои стабилно". На какво стъпва това заключение – коментира Румен Драганов в "Нашият ден":

"Когато трябва да направим оценка на ситуацията, установяваме, че българският туризъм не е минал през някакво прородно бедствие – земетресение, наводнение, пожар или друго. И от тази гледна точка цялата негова суперструктура и инфраструктура е абсолятно запазена. Запазен е и персоналът в голямата си част. Така че във всеки един момент българският туризъм би могъл да започне да работи на пълни обороти, ако външната среда позволява това."

Външната среда не позволява българският туризъм да работи на пълни обороти поради ред причини

"От една страна, ние все още сме извън сезона, в това време на годината имаме много ниска заетост на леговата база. От друга страна, пандемията доведе до това, че и малкото заведения за хранене, които са работели преди години в началото на декември, трябва да бъдат затворени заради пандемията. Хотелите – по една или друга причина – са ограничени в периметъра на услуги, които предлагат – гостите на хотела не могат да се хранят на местата за хранене към хотела, не могат да ползват спа центъра, ако той е към хотела..."

Имаме загуба на перспектива

"Общо взето, в момента никой не може да каже по какъв начин ще се развиват нещата по-нататък."

"По-строгите мерки на правителството са закъснели. Сезонът е осакатен" – казва председателят на Съюза на туристическия бизнес в Банско Марин Бистрин.

Румен Драганов коментира тези думи: "Всеки има право да прави своите изявления. Марин Бистрин е експерт и е добре информиран, но в случая тези думи не помагат и от тях няма полза. Ситуацията не изглежда по този начин. Конкретно в Банско цялата суперструктура и инфраструктура са абсолютно запазени. Запазен до голяма степен е и персоналът. Действително декември е силен месец заради празниците – Никулден, 8 декември, Коледа, Стефанов ден, Нова година, фирмени тържества. Но тук не е въпросът да казваме какво не е могло и какво би могло да стане, ако по-рано са взети мерките. А да гледаме от тук нататък – какво е възможно. А възможното е следното: В Банско имаме достатъчно брой резервации за къщи за гости, семейни хотели, вили и др. за зимния сезон. Сега въпросът е да бъдат реализирани резервациите колкото и да са те, независимо че са по-малко, сравнени с миналата година. Те са по-малко навсякъде. Но каквото може – да се направи и браншът да не спира да работи във всичките му направления. Уверението, което имаме от правителството, е, че след 22 отново ще се възстанови режимът на работа, какъвто беше преди тези триседмични мерки."

Прогнози за зимния сезон

"Ние очакваме през декември около 420 хиляди чужденци да пресекат границите на България с различна цел. Почти същото число очакваме за януари и съответно за февруари – т.е. около 1,2 млн. чуждестранни посетители при 1,7 млн. през миналата година. Второ, ние ще продължим да имаме интензивни пътувания, вкл. и сега – около 25 хиляди са студентите, които ще празнуват на 8 декември. Животът продължава, младите хора празнуват... Това са нагласите. Някои са с предварителни заявки, това са и наблюденията на Института за анализи и оценки в туризма."

Румен Драганов уточни, че ще бъдат спазвани всички противоепидемични мерки.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова ,..

обновено на 28.10.24 в 12:00

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45
Света Параскева

Почитаме Св. великомъченица Параскева и преподобна Теофана

Днес, 28 октомври, Православната църква отдава почит на Света великомъченица Параскева от Икония и преподобна Теофана, известна още като царица Теодора Българска. Тези две забележителни жени, посветили живота си на вярата и милосърдието, оставят трайни следи в християнската традиция и духовната история на Балканите. През февруари 2022..

обновено на 28.10.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение и научени уроци

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага,..

обновено на 28.10.24 в 09:44