Има щастливци, които превръщат действителността в един магичен свят – свят от мечтите. Пътищата им са изключително интересни. Те искат да променят схващането за застиналост на фолклора и представата на хората, че фолклорът е за възрастни. Мария Димитрова и Боян Ангелов – гости в рубриката Главен герой на "Нашият ден". Те официално представят албума си „Another World“. Един концептуален албум, посветен на народните обичаи.
В света на приказките от едно време...
"Аз имам една много дълбока връзка с фолклора, която през годините беше неосъзната – казва Мария Димитрова – опитах се да привлека и Боян, и така се стекоха нещата, че от една песен, към втора... и стана цял албум."
"В началото известно време се дърпах – казва Боян Ангелов – защото просто не разбирах фолклора до такава степен. Отидохме с Мария на един фестивал..."
"Случи се това, което ние с Боян искаме да се случи с младите хора, да чуят българския фолклор по начин, който е представен най-добре – извън кръчмата, извън съборите, на едно много по-високо одухотворено ниво. Мен най-много ме грабват многогласните обработки на българската народна песен. Нашата работа по албума започна пред около 3 години. От друга страна, за мен беше интересно да разбера какви са българските традиции по създаване на семейство – знаете, че от днешна гледна точка нещата са били много по-строги навремето. Имало е точно определен ред, който се изпълнява – седенките, ресането на момата, люлката на Гергьовден, даването на китката... Решихме в един музикално-приказен вариант да ги представим, като се надяваме най-ценното и най-същественото от тези традиции да излезе наяве." – споделя Мария Димитрова.
Боян Ангелов представя себе си като музикант, продуцент, диджей и радиоводещ в Радио София. Той смята да остане в България и да популяризира българската музика по този начин – чрез един по-модерен поглед на нещата. "Мисля, че нашата музика е абсолютно достойна да се слуша и навън. Всъщност хората навън мислят за българския фолклор като за нещо много привлекателно и екзотично и това е правилната насока, от която трябва да се възползваме и да представим извън България. Идеята на албума е да представим един магичен друг свят и да го опишем музикално и визуално – и чрез текстовете и мелодиите, чрез авторската фолклорна музика."
Мария Димитрова обобщава, че посланието на песента е, че когато нещо е отредено за теб, то ще дойде точно когато му е времето – просто е нужна вяра. "Албумът „Another World“ е абсолютно готов. Довечера от 19 е неговата онлайн премиера – на моята фейсбук страница и на страницата ми в Youtube."
Чуйте повече в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg