С приемането на Конвенцията за правата на детето на Общото събрание на ООН на 20 ноември 1989 година човечеството получава първия юридически обвързващ международен документ, който утвърждава човешките права на всички деца. Република България ратифицира Конвенцията през 1991 година и така тя става част от вътрешното право на страната.
„Има сериозно отстъпление от грижите на държавата за децата“, твърди и преди пандемията Мариана Писарска, директор „Политики за децата“ в Националната мрежа за децата. В „Бележник 2020“ на организацията страната ни получи тройка за грижата за своите децата. Ежегодният доклад и оценката се основават на анализа на дейността на държавните институции и политиките за децата. В продължение на девет години от оценяването българските политици и чиновници показват все по-ниска успеваемост – с тенденция до достигане на слаб 2.
В условията на криза, пандемия и дистанционно обучение и за най-малките ученици Писарска алармира за изострени прояви на нарушаване на правата на децата, вследствие на десетилетна липса на визия и политики от страна на властите. Експертът отчита опасна близост до нарушение и на Конвенцията за правата на детето в контекста на някои казуси със затруднен достъп до детско здравеопазване.
Как живеят в условията на криза и пандемия уязвими групи от населението, вкл. и деца, които за пореден път остават извън борда на правителствените мерки за подкрепа в страна-член на ЕС? Какво предстои за българските деца след подобно натрупване на негативи и неясни политически решения – чуйте още в звуковия файл.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg