Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитрина Митрева, семеен и детски психолог

В търсене на изгубения лукс на семейното огнище

Човешкото същество не се развива никога само и единствено през удоволствията

Снимка: архив

В предвкусване на едни от най-хубавите семейни празници – рождественските – в тази особена година, възможна ли Коледата? В търсене на изгубения лукс на семейното огнище, прегръдките и близостта, как се промениха светът и хората?

Темата коментира в "Нашият ден" Димитрина Митрева, семеен и детски психолог:

"За съжаление в България и по нашите ширини наистина, особено през последните години, започнаха да отстъпват семейните ценности за сметка на някакъв друг тип социални преживявания. Хората все повече се отдалечават от типичните православни традиции на Бъдни вечер, която всъщност е по-същественият празник за православните християни. В действителност имаше доста голям акцент върху материалното. И може би не е случайно случващото се през тази "особена" 2020 г., която може би ни отдалечи от материалното."

личен архивВръщане към семейните ценности 

"Много от реакциите, които наблюдаваме, са следствие на голямата болка, която хората преживяват, защото, ако през март говорехме хипотетично за една необходимост от завръщане към семейството (един много различен Великден), разликата между тогава и сега е доста съществена от гледна точка на тежката загуба, която доста от нас са преживели. За жалост реалността е свързана в момента с един много голям страх от загуба на живота. И всички реакции на хората, особено на тези, които са загубили близки, минават през траура и през неговите фази. Първо е силният шок, след това е отричането, после е гневът – фаза, в която можем да стоим дълго, някои от нас може да останат там с години, чак след това се преминава към тъгата и накрая приемането."

"Знам колко е тежко, колко е трудно. Но знам колко голяма възможност има човешкото същество, когато се сблъска с огромни трудности, да преодолява себе си. Защото истинското развитие на човека идва точно през възможността да се пребори със своите трудности. Човешкото същество не се развива никога само и единствено през удоволствията. Трудностите ни учат, те ни дават възможност да проумеем, да осъзнаем.

Добре е да се смирим, добре е да благодарим. Ако успеем да обичаме себе си, ще успеем да обичаме и другите. Любовта към себе си няма нищо общо с егоизма." – казва още Димитрина Митрева.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40