„Има някаква магия в действителността, особено когато я гледаш през окото на камера, защото нещата изведнъж се засилват и това е нещо, което – да, много ме вълнува“, сподели в „Артефир“ режисьорката Божина Панайотова по повод човешките взаимоотношения и всички невидими сили, които се разиграват около ситуациите в един документален филм. Какъвто е случаят с „Блокът на смелите“ – филмът на Божина, който е номиниран за френската филмова награда „Сезар“ в категорията „Късометражен филм“.
Историята на изоставената сграда, която от години жителите на столичния квартал Банишора наричат „Блокът на смелите“ заради лошите битови условия, пред които са били изправени някогашните му обитатели, е представена през болката на Иван по две изчезнали кучета. Чистите и невинни създания, които са споделяли тревогите на живeeщите в блока.
Трескавото търсенe на кучетата всъщност е надежда да се открие човешкото в човека. Тревогата е проследена от режисьорския поглед на Божина Панайотова, която с камерата си става непосредствен участник в издирването.
Този „див филм“, както го наричат французите, вече има редица отличия. Печели наградата за най-добър документален филм на фестивала „Силует“ в Париж, както и голямата награда на журито на Festival du film de l’Ouest. Отличен е и на фестивала за документално кино Cinema du reel. Номинацията му за най-престижните филмови награди във Франция обаче е още по-голямо признание.
Божина Панайотова заснема „Блокът на смелите“ през 2014 година. Тогава режисьорката, която от дете живее в Париж, работи по дебютния си филм „Червено, твърде червено“, селектиран в „Панорама“ на „Берлинале“.
Повече за българската действителност, която се разкрива в нейния див филм, тя разказва в звуковия файл.
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg