Кризата с вируса през 2020-а открои структурни проблеми в много области на живота у нас, сред които се оказа и съвременното изкуство. Като част от културата през десетилетията на прехода, и то беше постоянно в позиция на изчакване – с оправданието, че пари няма, че други области са по-важни за обществото и са с предимство...
И така развитието на съвременното изкуство се оказа движено основно от малки неправителствени организации – с техните ограничени средства и възможности. Във времето те все пак изградиха българската артсцена като част от международната, получавайки в отделни случаи подкрепа от общините по места. Държавата обаче – представлявана от Министерството на културата, оставаше сякаш встрани от този процес.
Първата забележима нейна подкрепа за съвременното българско изкуство бе финансирането и организирането на националното участие във Венецианското биенале през 2019-а. И докато опасенията бяха, че това ще бъде единичен епизод без продължение в бъдещето, първият локдаун през 2020 заради пандемията и примерът на други страни в подкрепата за културата – като много важен и силно засегнат сектор – даде тласък на такива инициативи и у нас.
За програмите на МК в подкрепа на съвременното изкуство разказва Владия Михайлова в „Музей в ефира“.
В редакция "Хумор и сатира" изкуствен интелект не вирее, всичките сме хора и затова сме и ЧОВЕЦИ, та помагаме, в което можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Рашко Младенов, Антон Радичев, Иван..
Спектакълът "Арт" е премиерното заглавие в репертоара на Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Постановката по една от най-известните пиеси на Ясмина Реза е на режисьора Живко Гущеров, който е работил по превода на Красимир Мирчев. Пиесата, писана през 1994 година, се играе с голям успех в целия свят и е отличена с едни от..
"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..
Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война? "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..
Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант. Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg