Магия, красота, надежда и усещане за безвремие звучат във втория албум на дуета Димитър & Христо „Най-доброто време“. Той излиза в точния момент – преди светлите празници и след „Крила“ и влизането на кавъра „Девойко“ в учебниците по музика. Дуетът е единодушен – за добрите дела и изкуството времето винаги е тук и сега.
„Хората имат навика да отлагат някакви важни неща във времето и доста често те не се случват. С Димитър доста разговаряхме на тази тема и определено и двамата решихме, че най-доброто време е сега“, сподели в „Артефир“ Христо Младенов.
В тяхното „сега“ те издават албума, в който слушателите могат да чуят две коледни песни, две неиздавани до този момент парчета, версията им на „Блажени години“ и обработката на „Лале ли си, зюмбюл ли си“, която записват в пещерата Съевата дупка при екстремни условия.
В концертната зала на пещерата, при 7° температура, влажност 98% и силно завишени нива на въглероден диоксид, дуото прави записа на красивата фолклорна песен, която съчетава електронно звучене с ударни инструменти. Така песента, която изначално е създадена в нелеки времена, отново постига мисията си, а именно – да дарява надежда.
„Точно това е може би и надеждата, която искам в момента да си припомним – че красивото и стойностното остава много и много след нас. И можем, независимо в какви времена се намираме, можем да създаваме именно красива и адекватна музика“, допълва Димитър Атанасов.
С „Лале ли си, зюмбюл ли си“ дуетът отново доказва любовта си към българския фолклор. Техните обработки го правят достъпен и интерес за хората и припомнят красотата на народната мъдрост, побрана в песен.
„Блажени години“ също има история, но нея, както и още за „Най-доброто време“ на Димитър & Христо, чуйте в звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg